KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ

KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ
Küçük Çamlıca Mh. Kısıklı Cd. No: 112/A
Üsküdar/İstanbul/TÜRKİYE
Tel: +90 (216) 325 03 07
Faks: +90 (216) 325 03 09

KADEM Diyarbakır Temsilciliği Açıldı

05 Nisan 2018, Diyarbakır

KADEM’in 32. temsilciliği olan Diyarbakır Temsilciliği, 5 Nisan 2018 Perşembe günü faaliyete başladı. Temsilciliğin açılışını; KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve KADEM Yönetim Kurulu yaptı.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 32. temsilciliğini Diyarbakır’da açtı. Düzenlenen açılış programında, KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve KADEM Diyarbakır Temsilcisi Özlem Vuran yeni temsilciliğinin Diyarbakır’a hayırlı olmasını diledi.

KADEM’in 32. il temsilciliği olan KADEM Diyarbakır Temsilcisi Özlem Vuran yaptığı açılış konuşmasında; kadının olmadığı, katılmadığı bir toplumun yükselmesinin mümkün olmadığını söyleyerek Diyarbakır’daki sorunlara, cinsiyet adaleti prensibiyle çözüm bulmak istediklerini vurguladı.

“KADEM, Türkiye’ye yeni nesil bir sivil toplum anlayışı kazandırdı”

Temsilcilik açılışında konuşan Başkan Doç. Dr. Sare Aydın, Diyarbakır’ın tarihi dokusuyla, kültürüyle, insanıyla bizi millet kılan çeşitliliğin bir özellikler bütününü olduğunu ve Diyarbakır’ın güçlü kadınlarının ise bu mirasın hem yapıcısı hem de taşıyıcısı olduğunu söyledi. Aydın: “Bizler Türk, Kürt, Laz, Çerkes, Sünni, Alevi, Gayr-i Müslim, ortak kültür ve medeniyetin evlatları olarak, birlik ve beraberliğimizi baltalamak isteyenlere karşı hep birlikte olup, omuz omuza vererek bu mirasa sahip çıkabiliriz. Fikirler, eylemlere dönüştükçe daha anlamlı ve kalıcı olurlar. KADEM olarak bizler de fikirlerimizi hayata geçirmek üzere Yeni Türkiye’nin yeni kadın hareketi olarak çıktığımız bu yolda, yeni nesil bir sivil toplum anlayışını Türkiye’ye kazandırdık. KADEM olarak, kadın sorunlarına çözüm üreterek, adalet merkezli toplumsal dönüşümü gerçekleştirmek için sivil toplumun desteğini önemsiyoruz. Diyarbakırlı kadınlarımızla el ele vererek zincirimizi daha da büyüterek, toplumsal dönüşüme katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.” dedi.

“KADEM, bütünü kapsayan bir sivil toplum hareketidir”

Başkan Aydın’ın ardından konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu konuşmasında KADEM’in çalışmalarından bahsetti. Güzeloğlu: “KADEM, kadın kavramı üzerinde ülkemizde çok uzun yıllar süren tek tipleşmeye, sivil toplum anlayışına ve yanlış yaklaşımlara karşı bütünü kapsayan, olması gereken alanda faaliyet gösteren yeni nesil bir kadın ve sivil toplum hareketidir.” dedi.
KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, Yönetim Kurulu ve Diyarbakır İl Temsilcisi Özlem Vuran, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ile açılışta bir araya gelerek bölgesel kadın meseleleri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Doç. Dr. Sare Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 32. il temsilciliğimiz Diyarbakır Temsilciliği’nin açılışına katılmak için yurdun dört bir yanından gelen temsilcilerimiz ile aile fotoğrafı çektirdi.
KADEM Diyarbakır Temsilciliği açılışı sonrası bölgedeki kadın STK temsilcileri ile bir araya gelen Başkan Doç. Dr. Sare Aydın ve Yönetim Kurulu, yerel sorunlar ile bu sorunların çözümüne yönelik geliştirilebilecek projeler hakkında istişarede bulundu.

2018-04-05T17:56:17+00:00