Sezgi Kırıt Davası Kamuoyu Açıklaması

KADEM, 2009 yılında Antalya’da sosyal paylaşım sitesinde tanıştığı biri tarafından kaçırılarak, uyuşturucu verilen, tecavüze uğrayan, dövülen ve öldürülen 16 yaşındaki Sezgi Kırıt’ın cinayet davasının müdahili olarak ailesinin yanında yer almış ve adalet arayışında yanında olmuştu. Sanıklara müebbet hapis cezası verildi. Ancak davada sanıklara verilen müebbet hapis cezasına itiraz edilmesi üzerine istinaf süreci başlayan dosyanın, Antalya’da devam eden yargılamasında sanıklar hakkında tahliye kararı çıktı. Bu karara itiraz edilmesi üzerine davanın bugün görülecek duruşması için KADEM olarak Antalya’dayız.

Hayatının baharında genç bir kızın yaşam hakkını canice elinden alarak ailesini ömür boyu onsuz bir hayata mahkûm eden katiller için çıkan tahliye kararı vicdanları yaraladı. Şiddet yanlısı vahşi katillerle ilgili olarak tahliye kararının gündeme gelmesi bile olması kabul edilemez bir durumdur. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak, bu ihtimalden bir an önce vaz geçilmesi gerektiğini düşünüyor ve katillerin hak ettikleri en ağır cezayı alması gerektiğini savunuyoruz. Kamuoyunun beklentisinin ve adaletin gereğinin de hiçbir zanlıya indirim uygulanmadan, suçlulara ağırlaştırılmış hapis cezası verilmesi olduğunu biliyoruz.

Bizler, vicdan yoksunu acımasız katillerin hak ettikleri cezaları alması için daha özenli davranılması gerektiği inancındayız. Yakınlarını kaybeden ve acıları her geçen gün katlanarak artan aileler ve kamuoyu açısından, bu tarz davalarda katillerin daha hızlı yargılanarak hak ettikleri cezaları almaları oldukça önemli bir konu.

KADEM olarak kurulduğumuz günden bu yana olduğu gibi; kadın cinayetlerinin artık son bulması, başka canların yanmaması için suçluları caydıracak daha da ağır yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması için çalışacağımızı ve kanun koyuculara bunlarla ilgili öneriler sunmaya devam edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Siz değerleri basın mensuplarımızın bilgisine sunarız.

2018-10-01T10:01:02+00:00

KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ

KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ
Küçük Çamlıca Mh. Kısıklı Cd. No: 112/A
Üsküdar/İstanbul/TÜRKİYE
Tel: +90 (216) 325 03 07
Faks: +90 (216) 325 03 09