10 Mayıs 2016, İstanbul

Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM), Avrupa Birliği (AB) ortaklığıyla yürütülen “Kadınlar Göç Yolunda” projesi dahilinde İtalya’nın Vicenza kentinde 10-12 Mayıs tarihlerinde düzenlediği “Kadın Mülteciler İçin En İyi Uygulamalar” çalıştayı başladı.

KADEM Dış İlişkiler Direktörü Sezen Güngör’ün, Yönetim Kurulu üyesi Betül Yanılmaz ve Dış İlişkiler Uzmanı Zelal Günel’in katıldığı çalıştayda, AB ülkelerinden ve Türkiye’den gelen katılımcılar 3 gün boyunca mülteci entegrasyonu politikaları hakkında kendi ülkelerinin deneyimlerini anlatacak.

Kadınlar Göç Yolunda projesi, AB ve Türkiye’nin birlikte yürüttüğü “Sivil Toplum Diyaloğu” programının bir parçası. AB ve Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının arasındaki diyaloğun, iletişimin ve deneyim paylaşımının artırılmasını amaçlayan program, Türkiye Avrupa Birliği Bakanlığı ve Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ortaklığıyla yürütülüyor.

KADEM’in Kadınlar Göç Yolunda projesindeki partneri olarak İtalya’da faaliyet gösteren EUROCULTURA enstitüsü ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile gerçekleştirdiği çalıştayda, mülteci kadınların somut sorunları ve ihtiyaçlarını tespit ederek, mülteci hakları ile ilgili yasal mevzuat konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

5’i AB ülkelerinden, 6’sı da Türkiye’den olmak üzere toplam 11 STK’nın bir araya geleceği çalıştayın ilk gününde, projenin tanıtımı ve Türkiye’deki, İtalya’daki Almanya’daki, İsveş’teki ve İngiltere’deki mevcut mültecilerin durumları ile ilgili sunumlar olacak.

Çalıştayın ikinci gününde (11 Mayıs) Yunanistan’daki mültecilerin ve sığınmacıların durumları ve Yunan adası Lesvos’taki mülteci krizi ile Türkiye ve AB’nin 5’er STK’sının deneyimlenen en iyi uygulamaları anlatacağı sunumlar gerçekleştirilecek.

12 Mayıs Perşembe günü, çalıştayın son gününde, Vicenza’daki yerel 2 STK’ya ziyarette bulunularak mülteci çalışmaları yapılacak.

“Kadın Mülteciler İçin En İyi Uygulamalar” çalıştayının, AB ile Türkiye arasındaki mülteci sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaların ilk ayağı olduğu belirtilirken, projenin bir sonraki çalıştayının Temmuz ayında İstanbul’da yapılacağı bildirildi.