Selda Beşli
Sekreter

1997 yılında İstanbul’da doğdu. 2016 yılında İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nden mezun oldu. Aynı lisede International Baccalaureate Programı’nı diploma alarak tamamladı. Şu an İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 3. sınıfa devam etmektedir.

Lise eğitimi süresince dahil olduğu International Baccalaureate (IB) Programı çerçevesinde İngilizce ve Almanca dilleri üzerine yoğunlaştı. Bu kapsamda İngilizce dil eğitimi programına katılmak için Belçika, Almanya, Hollanda ve Fransa’da bulundu. International Baccalaureate eğitimi süresince matematik, biyoloji ve edebiyat alanlarında akademik çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar doğrultusunda “Gençliğin O Yakıcı Mevsimi’nde Dişil Dil Yaratmak” adlı uzun tez (extended essay), “Türk Sinemasında Mübadele” adlı makale, “Graphics of Regressions” ve “Effects of Light Intensity on Plant Growth” adlı araştırma yazılarını yazdı.  Aynı program çerçevesinde sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek üzere nadir ve yazma eserlerin dijital ortamlara aktarılması hakkında İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde araştırmalar yaptı. 2010 yılında “Fotoğraflarla Kültür Başkenti İstanbul: II. Abdülhamid’in İstanbul’undan 21. Yüzyıla” adlı prestij albümünün çekim çalışmalarında fotoğrafçı asistanlığı yaptı. Lise öğrenciliği sırasında proje grubuyla hazırladığı “Ağaçların Kimliklendirilmesi” adlı projeyi hayata geçirdi. Bir dönem “Lale Edebiyat ve Sosyal Bilimler İncelemeleri Dergisi”nin editörlüğünü yaptı. Halk eğitim merkezinde “Osmanlıcada Kolay Metinler” ve “Diksiyon” kurslarına katıldı, bu kursları sertifika ile tamamladı.

Üniversitede İBB Gençlik Meclisi’nin düzenlediği “II. Ulusal Hukuk ve Gençlik Zirvesi”ne katıldı. 2016 yılında “II. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi”ne katıldı. Aynı yıl Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gençlik Komisyonu’na resmi üye olarak katıldı. 2017 yılında KADEM Gençlik Komisyonu bünyesindeki Kültür ve Sanat Birimi’nde aktif olarak görev aldı.  Bu birimin çalışmaları çerçevesinde çeşitli sanat eserleri üzerine tahliller yaptı. 2018 yılında Genç KADEM’in düzenlediği III. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı’nın organizasyon ekibinde yer aldı. Aynı Çalıştay’da “Medeniyet Masası” moderatörlüğü yaptı. Yine 2018 yılında İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi mensuplarının düzenlemiş olduğu “Sobil Celse” isimli organizasyon kapsamında yapılan farazi davalarda hakim olarak görev aldı. Organizasyona hazırlık sürecinde “Çapraz Sorgu” eğitimi aldı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine devam eden BEŞLİ, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.