ŞÜHEDA NUR ERİŞ DAVASI KAMUOYU AÇIKLAMASI

İstanbul Beşiktaş’ta bir kardeşimiz başörtülü olduğu gerekçesiyle bir saldırgan tarafından şiddete uğrayarak darp edildi.

Art arda yaşanan ve kadim kültürümüzden öğrendiğimiz değerlerimizle örtüşmeyen bu tarz olayların yaşanması bizleri derin bir üzüntüye sevk etti. Gelenek ve kültürümüzle örtüşmeyen, insanları ötekileştiren bu zihniyet, toplumsal huzurumuzu kast etmektedir. Kişinin kendisi gibi düşünmeyen diğer insanlara karşı beslemekten ve göstermekten çekinmediği nefret eylemleri, toplumsal barışımızı tehlikeye düşürmektedir. Bu tahammülsüzlük halinden bir an önce kurtularak; dini, dili, ırkı, rengi, görünüşü ayırt etmeksizin herkese kucak açan atalarımızın birlik ve beraberlik anlayışını benimsemeliyiz. Ancak bu sayede ilerleyebilir ve atalarımızın mirası kültürümüzü toplumumuzun tamamında yaşanır hale getirebiliriz.

KADEM olarak bizler, nefret ve şiddet eylemleri ile istismar olayları gibi bizleri ayrıştıran bütün vakaların; bireysel bilinçlenmeyle birlikte toplumsal farkındalıkla hareket etmemiz halinde son bulacağı kanaatindeyiz. Bireyin en temelde yaşamını tehdit eden ve toplumsal hayata katılımına engel olan ayrımcı bakış açısından uzaklaşarak hep birlikte bu olaylara karşı mücadele etmeliyiz.

Bizler KADEM olarak işlenen nefret suçlarının karşısındayız. “Herkese Karşı Her Türlü Şiddete Son Ver” mottosu ile farklı görüş ve düşünceden dolayı işlenen her türlü şiddetle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kamuoyu vicdanında yara açan her davayı takip etmeyi bir sorumluluk biliyoruz. Takip ettiğimiz bütün davalarda da suçlu hak ettiği cezayı alana kadar davaların takipçisi olacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği