Sümeyye Koman
Tanıtım Medya Birim Sorumlusu

1996 yılında İstanbul’da doğdu. 2001-2005 yılları arasında Almanya, Münih’te ilkokulu tamamladı ve 2014 yılında tam burslu olarak Özel Fatih Fen Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite yerleştirme sınavında 490’ıncı olup İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleşti.

Eğitim ve öğretim hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşlarında ve çalışmalarında yer alan Koman, 2015 yılında Hukukçular Derneği Gençlik Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi oldu aynı zamanda Hukukçular Derneği’nin İstanbul Üniversitesi temsilciğini de yürüttü. Bu sırada İstanbul Üniversitesi İdeal Hukuk Kulübü kurucu yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Bununla birlikte bir dönem İBB Gençlik Meclisi Hukuk ve İnsan Hakları komisyon üyeliği, İstanbul Üniversitesi ILSA Uluslararası Hukuk Kulübü Uluslararası Mahkemeler Komisyon üyeliğinde ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Raporlama Kurulu üyeliğinde bulundu.

Akademik faaliyetler dışında sosyal faaliyetlerle de aktif bir eğitim hayatı sürdürmüş olup çeşitli eğitimlere, sertifika programlarına, seminerlere, farazi dava yarışmalarına, MUN simülasyonlarına, yaz ve kış okullarına katılım sağlamıştır. Koman’ın İstanbul Uluslarası Hukuk Merkezi (ICIL) blogunda “Suudi Arabistan, Yemen’deki saldırıları sebebiyle yargı yetkisini tanımadığı halde Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde yargılanabilir mi?” konulu yazısı bulunmaktadır.

Genç Kadem’e 2015 yılında dahil oldu ve 2017 yılı itibariyle Medya ve İletişim ekibinin sorumluluğunu yürütmektedir. Genç Kadem Kapsamlı Ülke Analizi Paneli’nde İngiltere Hukuk Sistemi üzerine panelistlik, Türkiye’de düzenlenen W20 zirvesinde uluslararası konuklara mihmandarlık, II. Uluslararası Gençlik Çalıştayı’nda Hukuk ve Siyaset Masası raportörlüğü, III. Uluslararası Gençlik Çalıştayı’nda Ütopya Masası moderatörlüğü görevlerinde bulundu; ekibiyle birlikte Fotoğrafçılık Eğitimi, İletişim Atölyesi, sokak röportajları, çeşitli medya projeleri gerçekleştirdi ve halen projelerine devam etmektedir.

Lisans eğitimine devam ederken TRT World Online Departmanı’nda, Aksan Hukuk Bürosu’nda, T.C. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde staj yapma fırsatı bulan Koman; uluslararası hukuk, insan hakları, kadın hakları, sivil toplum, uluslararası medya alanları ile sosyal hayatında astronomi bilimi ve fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Manchester Kaplan Uluslararası Dil Okulu’nda İngilizce eğitimi aldı. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmekte, Arapça öğrenmektedir.