Kamuoyuna Duyuru

Toplum olarak yoğun bir şekilde kadına yönelik şiddetle mücadele ettiğimiz bu dönemde, medyaya yansıyan bazı mahkeme pratikleri ile görmekteyiz ki iyi hal ve haksız tahrik indirimi gibi uygulamalar toplumun adalete olan inancını zedelemektedir. Yiten hayatlar bu son derece adaletsiz ve hakkaniyetsiz uygulamalar ile değersizleştirilmektedir. Kadın ve Demokrasi Derneği olarak kadına yönelik şiddetle mücadeleyi kendimize bir görev addetmekteyiz.

Özgecan Aslan’ın ailesinin isteği olan ve kamuoyunca Özgecan Yasası olarak sahiplenilen  yasal değişiklikler derhal ve acilen gündeme alınmalıdır. Bu sebeple Kadın ve Demokrasi Derneği olarak Özgecan Yasası talebimizi tekrarlıyoruz

 1.     Katiller hak ettikleri cezayı almalıdırlar. Katillere uygulanan İNDİRİMLER SON BULMALI ve CAYDIRICI CEZALAR verilmelidir.

2.     Kadına yönelik şiddet suçların nitelikli hali olarak düzenlenmeli ve EN AĞIR CEZA İLE MÜEYYİDEYE bağlanmalıdır.

3.     Kadına yönelik şiddete ilişkin ÖZEL CEZA İNFAZ SİSTEMİ getirilmelidir. Suçlulara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmeli, CEZALARIN ETKİN İNFAZI sağlanmalıdır.

4.     Kadına yönelik şiddete ilişkin mahkemelerin şok edici yetersizliklerinin önüne geçmek için adli mekanizma yeniden yapılandırılmalıdır. Bu suçlara ilişkin ihtisaslaşmış ‘ŞİDDET MAHKEMELERİ’ kurulmalıdır

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top