1 KASIM SEÇİMLERİNE DAİR

1 Kasım genel seçimini tüm kaos girişimleri ve algı operasyonlarına rağmen demokratik usullere uygun şekilde tamamlamış olan Türkiye, bugün son beş aydır yaşanan belirsizlik ortamının sonlanmasıyla yeni bir döneme girmiştir. Sandıktan çıkan kararın Milletimizin refahına Ülkemizin istikrarına vesile olmasını temenni ediyoruz.

Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımları kadar, siyasal hayata ve demokratik süreçlere adil katılımını da destekleyen bir dernek olarak, bu yeni dönemde, meclisteki kadın vekil sayısında ortaya çıkan düşüşün burukluğunu yaşıyoruz. Ancak, kadın vekillerin niteliklerinin, nicel anlamda yaşanan bu kaybı telafi edeceğini ümit ediyoruz.
Eğitim, Meslek ve tecrübe açısından çeşitlilik arzeden kadın milletvekillerinin bilgi ve birikimlerini kadınlar için daha fazla hizmet ve politika üretme noktasında kullanmalarının önemi yadsınamaz. Ülkemizin girdiği bu yeni süreçte demokrasisini daha da güçlendirmesi ve hayatın her alanında kadınlarla ilgili olumlu gelişmeler yaşanması için bu konunun takipçisi olacağız.

Siyasette kadın temsil oranlarının düşük olduğu dönemlerde kadın, aile ve sosyal hayata ilişkin üretilen politikaların öncelenmediği bir gerçektir. 1 Kasım seçimlerinin ardından girdiğimiz bu yeni dönemde güçlü kadının, dolayısıyla huzurlu toplumun tesisine dair atılacak her adımın arkasında kadın vekillerin gücünü ve katkısını görmeyi umuyoruz. Bunlardan biri de, kamuoyunun beklediği Özgecan yasasının çıkarılması ile, kadınların hayatına mâl olan şiddet vakalarının önlenebilmesi, iyi hal ve haksız tahrik indirimlerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemelerdir. Kadın milletvekillerinin, kadının insan hakları konusunda güçlü birer savunucusu olduklarına inanarak,  bu yasanın çıkarılması noktasında üstlenecekleri etkin rollerini ve kararlı duruşlarını son derece önemsiyoruz. Yeni dönem kadın milletvekillerinden özel olarak kadın meselelerine ilişkin beklediğimiz bu hassasiyeti, tüm parlamentodan bekliyor, sağduyulu bir yaklaşımla kadın meselelerine duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Kadın haklarına ilişkin demokratik reformların tarafı olan bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasinin somut simgesi olan sandıktan çıkan sonuca, milletin vermiş olduğu karara saygı duyuyor, demokrasiye kadın katılımını, demokratik bir refah toplumu olma yolunda son derece önemli buluyoruz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

KADEM

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top