1.Uluslararası Kadın Zirvesi Almanya’da gerçekleşti

10 Aralık 2017, Almanya

 

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Sezen Güngör Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UETD Genel Merkez Kadın Kolları’nın, ‘Savaş ve Kadın’ temasıyla Almanya’da düzenlediği 1. Uluslararası Kadın Zirvesi’ne katıldı. 

Bosna’dan Myanmar’a kadar birçok farklı bölgede savaşı yaşamış milyonlarca kadının savaş gölgesindeki hayatlarının konuşulduğu zirvede KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, “Suriyeli Mülteci Kadınlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Aydın konuşmasında dünyadaki ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çekerek Türkiye’nin mültecilerin ülkeye kabul süreci ve sonrasında onlar için sağladığı hizmetler bağlamındaki özverisini anlattı. Aydın, Avrupa’nın mültecileri güvenlik sorunu ve ekonomik yük olarak gördüğüne ve bu bakış açısı nedeniyle mültecilerin Avrupa’ya girişte ölümle sonuçlanan illegal yollara başvurduklarına, giriş yapanların ise ırkçı muamelelere maruz kaldıklarına dikkat çekti. Aydın Türkiye’nin ise mültecilere her şeyden önce insani bakış açısıyla yaklaştığını ve  ‘açık kapı’ politikasını benimseyerek onlara ülke genelindeki 21 geçici barınma merkezinde ve şehir içlerinde barınma, sağlık, eğitim, çalışma gibi her alanda hizmetler sağladığını vurguladı.

“Savaşın gerçek mağdurları kadınlar ve çocuklar”

Savaşın gerçek mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğunu dile getiren Aydın, bu kırılgan gruplara yönelik özel çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların ve özellikle kadınların sorunlarıyla yakından ilgilenen KADEM’in sığınmacı kadınlara yönelik yaptığı çalışmalarını da anlatan Aydın, KADEM ve AFAD işbirliği ile yürütülen ve sığınmacı kadınların ekonomik, sosyal ve psikolojik uyumlarını gerçekleştirmeyi hedefleyen ‘Sığınmacı Kadınlar Sosyoekonomik Araştırmalar ve Uyum Merkezi’ projesinin detaylarını aktardı.

Aydın konuşmasında, İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilişinin 69. yıl dönümüne de değinerek ABD’nin aldığı Filistin kararını değerlendirdi. Aydın: “Uluslararası insan hakları gününde işgal altındaki Filistin’de tüm uluslararası kararlara karşı Kudüs’ü başkent olarak tanıyacağını ilan eden ABD’yi uluslararası hukuk ve hakları tanıması çağrısı yapıyorum” dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top