28 Şubat Süreci, “Yarım Kalanlar”

Belgeseli ile Gençlere Anlatıldı

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) ile birlikte yönetmenliğini Servet Aydemir’in üstlendiği “Yarım Kalanlar” 28 Şubat Belgeselinin ilk gösterimi üniversiteli gençlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

28 Şubat 2019 Perşembe, saat 19.00’da Nevmekan Sahil’de düzenlenen belgesel gösteriminin galasına; KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Yarım Kalanlar” Belgeselinin yönetmeni Servet Aydemir katıldı.

“Yarım Kalanlar” Belgeselinde; 28 Şubat döneminde fikirleri ve inançları nedeniyle yasaklarla karşı karşıya kalan ve ayrımcılıklara uğrayan, okullarından atılan veya devam edemeyen, haksız ve mesnetsiz ithamlarla mesleklerinden uzaklaştırılan, yargılanan, mahkûm edilen ve hapsedilen, yurtdışında okuma ya da çalışma imkânı da bulamayanların o dönem ve sonrasında yaşadıkları anlatılıyor.

“Yarım Kalanlar” Belgeseli Yönetmeni Servet Aydemir belgesel gösterimi öncesi yaptığı konuşmada belgeselde 28 Şubat darbe sürecinde çocuk yaşta hapse atılanları, sırf inancının gereğini yerine getirmek için başörtüsü takıyor diye üniversitelerinden zorbaca koparılıp kapı dışarı edilenleri anlattıklarını açıkladı. Aydemir: “En temel insan haklarının ve insanlık onurunun çiğnendiği 28 Şubat darbesi, dindar insanlara karşı yürütülen ve bin yıl sürdürülmek istenen, kibirli, acımasız ve zorbaca bir zulüm süreciydi. Şükür ki bin yıl değil on yıl bile sürmedi. Çünkü zulüm ile abad olunmaz…”dedi.

Belgeselde hikayesi yer alan isimler arasında; şu anda TÜRGEV Başkanı olarak görev yapan Dr. Fatmanur Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı-Emekli Tuğgeneral-ASDER Onursal Başkanı Adnan Tanrıverdi, Gazeteci-Yazar Hilâl Kaplan, Gazeteci-Yazar Yakup Köse 28 Şubat Mağdurlarından, Emekli Albay-ASDER Başkan Yrd. Mustafa Hacımustafaoğulları, Yazar-Siyasetçi Halise Çiftçi ve 28 Şubat Kadın Platformu Başkanı Mine İpek gibi isimlerle 28 Şubat mağduru diğer TSK mensupları, öğrenciler, öğretmenler bulunuyor.

Belgeselde yer alan ve 28 Şubat sürecinde yaşadıklarını anlatan bazı isimlerin hikayelerinden kesitler:

TÜRGEV Başkanı Dr. Fatmanur Altun belgeselde, o dönemde başörtüsü nedeniyle yaptıkları eylemler sırasında yaşadıklarını anlattı. Altun: “28 Şubat sürecinde ellerinde cop olan zırhlı kıyafet giymiş polisler, yanlarında özel eğitimli köpeklerle bize müdahale ediyordu. Ellerinde büyük silahlarla ateş emri bekler vaziyette tutularak bizim eylemlerimizin etrafında müdahale etmeye hazır vaziyette bordo bereliler bekliyordu.”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı-Emekli Tuğgeneral-ASDER Onursal Başkanı Adnan Tanrıverdi: “Hüzünlendiğimiz, çaresiz kaldığımız çok zamanlar oldu. Fakat bir başkasının sıkıntısına yardım ederken sıkıntıların geçtiğini fark ettik.”

Gazeteci-Yazar Yakup Köse o dönemde cezaevinde yatan 28 Şubat mağdurlarından biri. O süreci, cezaevinde yaşadıklarını anlatan Köse: “Bir gün hücrede tek başıma yatarken gardiyan geldi ve “Yakup Köse” dedi hemen ayağa kalktım. Çünkü her ses bir umuttur cezaevinde.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top