Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), “28 Şubat’ın Öteki Yüzü: İslamcı Erkeklerin Değişen Erkeklik Algıları” Semineri düzenledi. Seminer’de konuşan KADEM Toplumsal Farkındalık Komisyonu Başkanı Psikolog Sultan Işık, 28 Şubat süreci sonrasında kadın ve erkek arasındaki güç mücadelesi ve sürecin erkeklerde oluşturduğu algıyı inceleyen araştırmasını dinleyicilerle paylaştı.

Işık, araştırmasında muhafazakar erkeklere yaptığı röportajlarla 28 Şubat sürecinde erkeklerin değişen erkeklik algısını ortaya koyduğunu belirtirken, yapılan röportajlar sonucunda 28 Şubat sürecinde sınanmamış olan erkeklik algısının sınandığını ve erkeklik algısının yıkılarak yeniden şekillendiğini  dile getirdi. Işık, araştırmasında güçsüzleşen erkeklerin feminenlik ve sosyalleşen kadınların ise maskülenlik ile ilişkilendirildiği sonucuna ulaştığını söyledi.

Soru ve cevap bölümünün bulunduğu seminerde, araştırma sonuçlarını dinleyen kadın konuklar, toplumsal önkabullerin zemin oluşturduğu güçlü erkek profilinin artık değişmeye başladığını dile getirdi. Sultan Işık, önkabullerin yıkılması ve cinsiyet adaleti noktasında kadınların kendilerine yetecek özellikte olmasının, sosyo-kültürel ve ekonomik gelişiminin kadın-erkek arasındaki dengenin kurulmasına yardımcı olabileceğini ifade etti.

Farklı yaş aralıklarından kadınların dinleyiciler arasında bulunduğu seminere, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan da katılım gösterdi.

 

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top