6. İnovasyonda Kadın Projesi’nde Kazananlar Açıklandı

KADEM, TÜBİTAK Marmara Teknokent, Bilişim Vadisi ve KOSGEB iş birliğiyle, kadınların girişimcilik cesaretini artırmak ve projelerini, istihdam potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürmelerine destek olmak amacıyla düzenlenen 6. İnovasyonda Kadın Projesi’nde heyecanlı bekleyiş sona erdi. 5 günlük kamp sonunda finale kalan 5 kadın girişimci, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın da katıldığı Bilişim Vadisinde düzenlenen törenle açıklandı.

6. İnovasyonda Kadın Projesi’nde, geçtiğimiz pazartesi 5 günlük kampa katılan ve dün de sunumlarını gerçekleştiren 30 girişimci arasından finale kalanlar;

* Hipoksik tümörlerde aktifleşen ilaç etken maddelerinin geliştirilmesi konulu “Elpis Research” projesi ile Nisa Yeşilgül Mehmetcik,

* SeeBrighter” projesiyle Burcu Sarıtaş,

* Tanı Teknolojilerinde Yüksek Hassasiyetli ve Hayvan Kullanımı Gerektirmeyen Afinite Moleküller” projesiyle Özlem Ertekin,

* Yeni Nesil CBD Yağının Üretimi” projesiyle Nerve Cansu İşeri ve

* Biriktir” adlı projesiyle Yağmur Gömürlü oldu.

Deneyimli spiker Seda Öğretir’in sunumuyla gerçekleşen 6. İnovasyonda Kadın Ödül Törenine T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ve KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt katıldı. Törene ayrıca, Kocaeli miletvekilleri, Kocaeli Valisi ve projeye medya sponsoru olan NTV, Kanal 7 Grubu ve Sabah Gazetesi temsilcileri de katıldı.

Program, İnovasyonda Kadın Projesi’ni ve kamp sürecini anlatan film gösterimi ile başladı. Açılış konuşmasını KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu yaptı. Gümrükçüoğlu konuşmasında, her alanda olduğu gibi teknoloji alanında da kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Bu sayede hem ekonominin güçleneceğini hem de toplumsal fayda üretileceğini anlattı. “İnovasyonda Kadın Projesi, kadınların toplumsal hayata katılımı konusunda dengeyi sağlama çabasının da somut bir örneği.” Dedi.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar çıktı. Bayraktar, kadınların girişimcilik ekosistemindeki önemlerine değindi. Kadınların artık iş hayatında sadece çalışan olarak değil, iş kuran, iş veren, önemli buluşlara imza atan ve ülke ekonomisine katkı değer üreten bireyler olarak yer aldıklarını söyledi.  “Bugün iş dünyasında fiziksel güç yerine fikirsel gücü destekleyen dönüşüm, inovasyonla değer kazanıyor. Ve artık kadınlarımız bu dönüşümün tam merkezinde yer alıyor. Dedi.

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuşmalarının ardından heyecanlı bekleyişte sona gelindi ve 30 girişimci arasından aldığı puanlarla öne çıkarak finale kalan 5 kadın girişimciye kristal ödülleri takdim edildi.

Program aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

Bu sene 300’ün üzerinde başvurunun olduğu kadın girişimcilik kampına hakem heyetinin ön elemeleri sonucunda 30 girişimci katılmaya hak kazandı.

11 Ekim’deki açılış programı sonrasında eğitimlerine başlayan kadın girişimciler 5 gün boyunca   alanında uzman mentör ve eğitimciler eşliğinde “Girişimcilik ve Start Up Ekosistemi”, “Start Up Analizi” ve “Teknolojik Olgunluk”, “Girişimcilikte Liderlik”, “İş Fikirleri Swot Analizi”, “İş Hukuku ve Mentörlük” gibi pek çok konuda eğitimler aldılar.  Kampa katılan 30 girişimci kadın 6. günde hakem heyetine kendi projelerinin birer sunumunu yaptılar.

Keşif ve deneyimlerle dolu bir haftanın sonunda gerçekleşen ödül töreninde hakem heyetin puanlamalarıyla finale kalan 5 girişimci kadın kristal ödül alırken, kampa katılan 30 girişimciye de sertifikaları verildi. Kristal ödüle layık bulunan 5 başarılı proje sahibine (Bir yıl içinde ulusal ve uluslararası destek programlarından destek alması durumunda) 50 bin TL. para ödülü verilecek.

6. İnovasyonda Kadın Projesi’nde bu yılın sloganı “Projeni Geliştir, Tarihi Sen Değiştir” idi. Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak için www.inovasyondakadin.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top