6 Yaşındaki Kız Çocuğunun Evlendirildiği İddiasıyla Açılan Davanın Üçüncü Duruşmasında Mahkeme Yeni Celseyi 5 Haziran’a Erteledi

Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi henüz 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla evlendirdiği iddiası üzerine açılan; sanıkların “Çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırı” ile suçlandığı; sanık Kadir İstekli hakkında 30 yıldan; baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezasının istendiği davanın üçüncü duruşması bugün görüldü.

Lehine verilen koruma-tedbir kararı çerçevesinde mağdur, 17 Ocak günü İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimat yoluyla dinlenmiş; 30 Ocak tarihli ilk duruşmada Aile Bakanlığının da müdahillik talebi kabul edilerek, davaya ilişkin gizlilik kararı alınmıştı. Kadem kadın hakları savunuculuğu yapan bir sivil toplum kuruluşu olarak müdahillik talebinde bulunulmuş fakat mahkemece müdahillik talebimiz reddedilmişti.

27 Şubat tarihli 2. duruşmada sanık ve tanıkların ifadelerinin alınması ve savcının da verdiği mütalaa doğrultusunda bugün görülen duruşmada ise mahkeme davayı 5 Haziran’a erteledi.

KADEM olarak, kuruluşumuzdan bu yana kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için verdiğimiz mücadelede 6284 sayılı Kanun’dan güç alarak ilerledik, ilerlemeye devam edeceğiz. Toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bu önemli davada da yargılamanın en hızlı ve âdil şekilde gerçekleştirilmesi, iddiaların aydınlatılması ve sanıkların hak ettikleri cezayı almaları için, her ne kadar müdahillik talebimiz kabul görmese de davanın başından itibaren takipçisi olduk ve olmayı sürdüreceğiz.

Bugün, adaletin tecelli edeceği bir karar verilmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Tarih : 31 Mart 2023, Cuma

Saat : 09.30

Yer : Kartal Anadolu Adliyesi

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top