7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde, resmi olmayan sonuçlara göre, 98 kadın milletvekilimiz TBMM’ye girmeye hak kazanmıştır. Bir sivil toplum örgütü olarak, kendilerini can-ı gönülden tebrik ediyoruz. Her ne kadar beklentilerin altında da olsa meclisteki kadın temsil oranının % 14’den %18’e yükselmesi memnuniyet vericidir. Seçim sonuçlarının başta biz kadınlar olmak üzere, vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını umut ediyoruz.

Yine sivil toplum olarak, görsel, yazılı ve sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmeleri kıymetli buluyor ve demokrasimizi zenginleştirdiğine inanıyoruz. Ancak yapılan bir takım değerlendirmelerin dilinin sivri, ötekileştirici ve insafsızca yapılmasının demokrasimiz adına kaygı verici olduğunu düşünüyor, bu dilin terkedilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca Türkiye’nin son 10 yıldır elde ettiği demokrasi kazanımlarının kurulacak hükümet tarafından korunmasını, genişletilmesini bekliyor olacağız. Nitekim istikrarın olmadığı yapıların kadınlarımıza ve milletimize bir getirisi olmamıştır, aksine sosyo-ekonomik kalkınmamızı  yavaşlatıp toplumsal siyasal huzurumuzu bozmuştur. Türkiye siyasi tarihi bunun birçok örnekleri ile doludur. Kadınlar  istikrarın, huzurun olmadığı belirsiz ve güvensiz süreçlerden en çok etkilenen kesim olmuşlardır. Bu yüzden sandıktan çıkan siyasi partilerin ve seçilen kadın parlementerlerin toplumsal adaletin  ve huzurun tesisinde meclise katacaklarının bilincinde olmalarını ve ülke menfaatlerine yönelik çalışmalar yürütmelerini talep ediyoruz.

Bizler bundan sonra kadının insan haklarını korumak için olduğu gibi, aynı şekilde ülkemizin, milletimizin, demokrasimizin ve  mili-manevi değerlerimizin kazanımlarını korumak için de mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizler din- dil- ırk – etnisite ve sınıf ayrıştırmasının karşısında durarak; istikrardan, barış ve huzurdan yana olduk. Demokrasilerin vazgeçilmez aracı olan sandığa ve ondan çıkan iradeye saygı duymakla birlikte, demokrasi ve istikrar için daha çok çalışmaya ve bu ülkeye kadınlarımız ve milletimiz adına hizmet etmeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

KADEM
Kadın ve Demokrasi Derneği

 

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top