Deprem Sonrası Altın Saatler?

 

Türkiye, jeolojik özellikleri sebebiyle her zaman doğal afet tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkeler arasında yer almaktadır. Deprem sonrası altın saatler, ( 72 altın saat ) afetin ilk anlarında kendi başlarına olan bireyleri kendi bilgi ve hazırlıkları koruyacağından önem taşıyan zaman dilimini ifade etmektedir.

Afet sonrası ilk 72 saati düzenleyerek, afete hazır bir toplumun oluşturulması amaçlanmaktadır. Deprem sonrası altın saatler solarak bilinen ilk 72 saat teorik ve uygulamalı eğitimlerden, gerekli araç ve gereçlerin temin edilmesi gibi birçok şeyi kapsamaktadır.

Enkaz Altında 72 Saat Neden Önemli?

Ülkemizde ve dünyada yaşanan pek çok deprem sonrası ilk 72 saat enkaz altında kalan depremzedelerin hayatta kalma oranı çok yüksektir.

Depremde ilk 72 saat, enkaz altında kalan depremzedelerin kurtarılması için en önlemli bir zaman dilimidir. Bu süre zarfında, çöken binaların altında kalan insanların hayatta kalma şansı daha yüksektir.

Deprem sonrası ilk 72 saat, sadece enkaz altında kalanlar için değil, aynı zamanda tamamen dışarıda olan insanların da güvenlik, barınma, su, gıda ve tuvalet gibi ihtiyaçları açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, enkaz altında kalmayan insanların da binalardan düşen nesneler ve ev içi yaralanmalar gibi nedenlerle de tıbbi yardım alması gerekebilir.

altin-saat-nedir-deprem-sonrasi-altin-saat-72-altin-saat-

Altın Saat Nedir?

Altın saat afetin ilk 72 saati olarak bilinmektedir. Afetler sonucunda ortaya çıkan yıkıcı durum sonucunda hiçbir bölgede arama kurtarma, sağlık ve itfaiye ekibi bireylere anında ulaşamaz. Dolayısıyla ilk müdahale kişilerin kendi bilgilerini kullanmasıyla gerçekleşmektedir.

Deprem Sonra İlk Kaç Saat Önemli?

Deprem sonrası ilk 72 saat, uluslararası otoriteler tarafından kabul görülmüş kritik saattir. 72 saat kişilerin yardım almadan kendi başına hayatta kalması için çalışılan süre olarak bilinmektedir. Yerel ve uluslararası kaynaklar tarafından kabul edilen ilk 72 saat, afetzedeler için son derece kritik ve önemlidir.

Deprem Sonrası Altın Saatler Neden Önemlidir?

Depremde ilk 72 saat ‘altın saatler’ olarak adlandırılmaktadır. Bir insan enkaz altında kalmışsa genellikle en yüksek direnci ilk 72 saatte gösterebiliyor. Ayrıca kişi ilk 72 saati ‘yalnız’ geçireceği, bunun için de bu süreyi yalnız geçirmeye ha­zırlanması gerektiği varsayılıyor.

Deprem Sonrası Altın Saatler Kaç Saattir?

“Altın saatler” terimi genellikle deprem sonrası ilk kritik saatleri ifade eder. Deprem sonrasında, kurtarma ve yardım operasyonları için en kritik zaman dilimi genellikle ilk 72 saat olarak kabul edilir. Bu nedenle, deprem sonrası 72 saat “altın saatler” olarak adlandırılır.

İlk 72 Saat Neden Önemlidir?

Afetlerin özellikle ilk saatlerinde herkes şok içerisindedir. İçinde bulunduğumuz durumda kendi can sağlığımızı stabil tutabilmek için kişisel bilgileriniz ve hazırlığımız son derece önemli.

Afet durumunda yaralanma ve kayıpları en aza indirebilmek için afet sonrası ilk 72 saate yapılacak müdahaleler büyük önem taşımaktadır. Doğru müdahaleler çoğu zaman ‘hayat kurtarıcı’ önemine sahiptir. Afetten sonra ilk 72 saat bu sebepten dolayı altın saatler olarak değerlendirilmektedir.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top