8 Mart Kadın ve Demokrasi Buluşması

  • STK’lar ve bakanlık işbirliği ile demokrasiye sahip çıkmak,
  • Değişen toplumsal dengeler ile birlikte sivil iradenin önemini vurgulamak,
  • Demokrasinin sadece bir kavram olmadığını, hayatın her alanında tecelli etmesi gerektiğini kadın alanında faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek göstermek,
  • Kadın meselelerine dikkat çekmek

amacıyla 08.03.2014 tarihinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Sinan Erdem Spor Kompleksinde Sayın Başbakanımızın ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 100’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun katılımıyla ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’ gerçekleştirilmiştir.

Bakanlar, milletvekilleri, Belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve adayları, akademisyenler, araştırmacı-gazeteci ve yazarlar, Türkiye’nin kanaat liderleri, kadın odaklı çalışma yapan stk temsilcileri, İstanbul’un farklı yerlerinden gelen kadınlarımız ve KADEM üyeleri bu buluşmaya katılarak destek olmuşlardır.

Sivil toplum ve demokrasi arasındaki ilişki geçmişten günümüze artarak güçlenmekte, iktidarların vazgeçilmez unsurları haline gelmektedir.

Halkın yönetime katılması için gereken mekanizmaların çeşitlenmesi ve etkililiğinin artması demokrasinin de işlerliğini ve sürdürebilirliğini oluşturmaktadır. Son derece dinamik bu sürece sivil toplum kuruluşlarının katkı sunması, kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğinin oluşturulması ve böylece ortak bir bilinç ortamının yaratılarak siyasete yön vermeleri yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen sivil toplum kuruluşları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilen ‘Kadın ve Demokrasi Buluşması’, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün anlam ve önemine yakışan nitelikte bir buluşma olmakla birlikte 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde kadınlarımızın demokrasiye verdikleri katkıyı, desteği göstermiştir.

Bilinçli ve kasıtlı olarak ‘Kadın Varsa Demokrasi Var’ sloganını kullanarak, toplumun yarısını oluşturan kadın iradesinin sandığa yansıması gerekliliğini aksi takdirde demokrasinin eksik kalacağına vurgu yapılmıştır, Tam demokrasi ve kadınların sürece aktif katılımını fazlasıyla önemli gören bir dernek olarak kadının demokrasinin güçlü ve vazgeçilmez bir inşacısı olduğu mesajının verilmesi hedeflenmiştir. Demokraside kadının varlığı ve emeği olduğu unutulmamalıdır.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak  kadının  sosyo-ekonomik hayattaki varlığını önemsediğimiz gibi siyasal hayattaki temsil oranını ve karar alma mekanizmalarında yer almasını da fazlasıyla önemsiyor, kadınların ortaya koyduğu kararlılığın ve  iradenin önündeki engellere karşı fikirler, projeler üreterek çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top