8. TCA Kongresi “Kadın ve Mekan” Temasıyla Kadının Toplumsal Rollerine Mercek Tutuyor

KADEM, literatüre katkı sağlamak ve üretilen bilgi birikimini yaygınlaştırmak adına her sene, KADEM Kadın Araştırmaları Dergisi öncülüğünde ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, İbn-i Haldun Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Marmara Üniversitesiortaklığıyla Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi düzenlemektedir. Bu yıl 8.si gerçekleştirilecek kongrenin teması ise “Kadın ve Mekân” olarak belirlendi.

12-13 Mayıs 2022 (Online), 12 Mayıs 2022 (Yüz yüze) gerçekleşecek 8. Toplumsal Cinsiyet AdaletiKongresinde “Kadın ve Mekân” teması etrafında, kadın kimliği ve bu kimliğin yerleştirildiği, yerelleştirildiği, ait kılındığı veya uzak bırakıldığı alan ve mekânların ele alınması hedefleniyor. Başkanlığını On dokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Burhanettin Tatar’ın yaptığı “Kadın ve Mekân”konulu kongrenin bildiri başvuruları başladı. Bildiri özetlerinin kabulünün son tarihi, 30 Kasım 2021.

KONU BAŞLIKLARI:

  • ‘Mekân Kuran bir Güç Olarak Kadın’,
  • ‘Konuşan ve Suskun (Susturulmuş, Bastırılmış) Mekân Olarak Kadın’,
  • ‘Hafıza ve Unutma Mekânı Olarak Kadın’,
  • ‘Kamusal / Özel Mekânlar ve Kadın’,
  • ‘Ebeveynlik ve Mekân’,
  • ‘Sinematografik Mekânda Kadının Temsili’,
  • ‘Çocuk Kitaplarında Mekân ve Kadının Temsili’ vb.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak “kadın” özelinde toplumsal meselelere ışık tutma ve bir söylem oluşturma gayretimiz, kurulduğumuz günden bu yana devam etmekte. Bu bilinçle yola çıktığımız kongremizde, değerli akademisyen ve uzmanların katkılarıyla kadın-mekân ilişkisini bütün yönleriyle ele almayı hedefliyoruz.

ÖDÜLLER:

Yapılan başvurular sonunda kongrede sunulmaya değer görülen bildiriler 27 Aralık 2021’de ilan edilecek.

8-tca-kongresi-kadin-ve-mekan-

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top