‘Kadın ve Yoksulluk’ ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi başladı

KADEM ve İstanbul Ticaret Üniversitesince “Kadın ve Yoksulluk” ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi, üniversitenin Sütlüce’deki kampüsünde başladı.

Kongrenin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da katıldı.

2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi açılışında konuşan Kadın ve Demokrasi Derneği Kurucu Başkanı Sare Aydın Yılmaz, kadınların, başka bir deyişle kadın sorunlarının yılın belli tarihlerinde anılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Kongrenin ana temasına vurgu yapan Yılmaz, “Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasisi ile gelişirken, bu sürece en fazla desteği veren kadınlarımız olmuştur. Takdir edersiniz ki kadınlarımız, bu süreçte kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar” diye konuştu.

Konuşmasında Hz. Ömer döneminde gerçekleşen bir olayı anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

“İlahi vahyin temel gayelerinden birisi, insanın doğuştan sahip olduğu beş tabii hakkı korumaktır. Din, can, akıl, nesil ve mal dokunulmazlığıdır. Bu beş temel hak ve hürriyet konusuna geldiğimizde; sosyal hayatta karşımıza çıkan eşitsizliklerin ve hak ihlallerinin aksine, İslam’ın özünde kadının canı, bedeni ve toplumsal saygınlığı her türlü isnat, istismar ve şiddetten korunmuş, mülkiyet hakkı koşulsuz şekilde tanınmış, inanç dünyası dokunulmaz kabul edilmiş, evlatlarıyla arasındaki doğal ve medeni hukuk muhafaza edilmiştir.”

Sare Aydın Yılmaz, şiddet kadın ve yoksulluk kavramlarının hemen her yerde yan yana geldiğini aktararak, kadın ve erkeğin hak ve sorumlulukları keyfi isteklere bakılmadan, kültürel etkilenmelere karşı uyanık kalarak, adalet ve denge prensipleri gözetilerek belirlendiğinde rol çatışmalarının azalacağını kaydetti.

Haberin devamı için: ‘Kadın ve Yoksulluk’ ana temasıyla düzenlenen 2. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi başladı

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top