Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Sivil Toplum Diyaloğu çerçevesinde finanse edilen AB-TR Siyasette Kadın Sivil Ağı Projesinin Final Lobicilik Etkinliği Gerçekleştirildi.

Türkiye’den KADEM, Fransa’dan COJEP, Belçika’dan FEMYSO’nun ortaklığı ile yürütülen proje, kadınların siyasete katılımını arttırmak üzere Türkiye ve Avrupa arasında bir sivil ağ oluşturmayı amaçlamaktadır. Projede bu amaçla çalışma ziyaretleri, çalıştay ve sempozyum gerçekleştirilmiş ve bir web sitesi hazırlanmıştır. Proje, bu final lobicilik etkinliği ile programın sonuçları paylaşılmıştır.

KADEM, COJEP ve FEMYSO temsilcilerinin açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, proje çıktılarının anlatıldığı sunumla devam etti. Projenin sunumuyla proje çıktılarından olan müfredat, çalışma ziyaretleri broşürü, çalıştay ve sempozyum raporları, ve lobicilik konusunda yazılan raporlar katılımcılarla paylaşıldı.

Toplamda 40 kişinin katıldığı etkinlikte, 15 STK temsilcisi ve 15 siyasetçiyle birlikte çeşitli basın mensupları katıldı.

Proje süresince yapılan etkinlikler ve proje kapsamında kurulan ağ detaylı bir şekilde sunuldu.  Proje çıktılarından olan siyasete girmek isteyen kadınlar için hazırlanan müfredat, çalışma ziyareti broşürü ve kadınların siyasete girmesini arttırma üzerine strateji içeren rapor açıklandı. Etkinlik,  kadınların siyasete katılımına dair tartışmalarla devam etti. Paris Gençlik Meclisi üyesi Fatma Çakır konu üzerine konuşma yaptı ve STK temsilcilerinin ve siyasetçilerin konu üzerine tartışmalarını teşvik etti.

Avrupalı STK’ların temsilcileri ise Avrupa’da kadınların siyasete katılımının arttırılması hususunda Avrupa’nın ne gibi süreçlerden geçtiğini ve nasıl bir yöntem izlediğini ilettiler. Bu meseleyi temel alarak Türk ve Avrupalı STK’lar arasında oldukça verimli bir tartışma ortamı sağlandı.

Ayrıca program ile alakalı üzüntüyle karşılaştığımız bir durumu da belirtmek isteriz;

Program çalışmalarına, Eylül ayında başladığımız süreçte AB Parlamenteri Marie Christine VERGIAT faaliyetimiz için destekçi olacağını ve salon ayarlayacağını belirttiler. Bu söze güvenerek organizasyon ve içerik çalışmalarını yaptık. AB Parlamentosunda birçok kadın parlamenter çağırdık.

Ancak 23 Ekim günü proje ortağımız COJEP’ten aldığımız bilgilere göre Marie Christine VERGIAT’ın destekçimiz olduğundan Türkiye’deki siyasi durumlar yüzünden vazgeçtiğini ve kendisinin desteğiyle rezerve edilen salonu iptal ettiğini öğrendik.

Siyasetten bağımsız, kadınların demokrasideki yerini vurgulayan ve siyasete katılımı arttırmayı hedefleyen sivil projemize karşı kadın bir Avrupalı milletvekilinin karşı çıkması bizi derinden üzmüştür.

Bu nedenlerle Marie Christine VERGIAT’ın projemize yönelik davranışını üzüntüyle karşılıyoruz. Bir daha böyle bir davranışın yaşanmamasını ümit ediyoruz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top