Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kültür-Sanat Komisyonunun 25 Şubat 2017 Cumartesi günü  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Abdurrahman Şen ile  “Kültür ve Sanat Tasavvurumuz” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi.

KADEM Genel Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte Şen, sanatçıların kendi kimlikleriyle var olmaktan rahatsızlık duymayacakları sivil toplum kuruluşlarına büyük ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kültürel alandaki eksiklerin kaynağı ve çözüm önerilerinden de bahseden Şen, şöyle konuştu:

“Bir inşaatı üç vardiyaya çıkartıp, bir senede biter denilen yeri dört ayda teslim edebilirsiniz ama kültürde ‘Arkadaşlar kültürel alanda çok geriyiz’ denildiğinde aynı hızla sonuç almak elbette mümkün değildir. Eğitim silsileyle devam etmesi gereken bir olay.”

Şen, kültür ve sanatta kavram kargaşasından kurtulmak gerektiğini vurguladı.

Avrupa’nın koyduğu ölçüler, tanımlamalar esas kabul edilip hareket edildiğinde sıkıntı oluştuğunu aktaran Şen, “Sizin kendi kültürünüzün zenginliğinden, birikiminden de haberiniz yoksa orada bir problem başlıyor. O Batı’nın kavramını, sanatını, yaptığı işi daha olumlayan, onu örnek gösteren bir yapıya dönüyorsunuz. Bunu ‘Batılı sanat’ diye tanımladığımız tiyatro başta olmak üzere, romanda ve benzeri sanatlarda da fazlasıyla yaşıyoruz.” diye konuştu.

Şen, 1974’te Beyoğlu Milli Selamet Partisi Gençlik Teşkilatı olarak bir tiyatro topluluğu kurduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“O dönem ‘Mas-Kom-Yah’ ismiyle bir oyun oynadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel Etkinlikler Müdürü Şevket Demirkaya’nın, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner’in rol aldığı ve benim de oynadığım bir oyundu. Bugün inancımız adına tiyatro yaptığını söyleyen arkadaşların büyük bir bölümünün, bizim 1974’teki estetik seviyemizden, tiyatro anlayışımızdan geri olduğunu kahrolarak söylemem lazım.”

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top