Ankara’da “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” Sempozyumu Düzenlendi

2 Kasım 2017, Ankara

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), 8. Kuruluş Yıl Dönümü sebebiyle Ankara’da Farkındalık Ödülleri Töreni, “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” temalı bir sempozyum düzenledi.

Ödül töreni ve sempozyuma; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, TBMM Başkanvekili Ahmet AYDIN, KEFEK Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, KEFEK üyesi Milletvekilleri, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Direktör Vekili Alia El Yassir, yabancı temsilciler, üniversiteler ve birçok seçkin davetli katıldı.

“Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” temalı sempozyumda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadınların karar alma mekanizmalarında yer bulması için tedbir almaya devam edeceklerini söyleyerek, kadınlara verilen desteğin Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

Sempozyuma katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da konuşmasında karar alma mekanizmaları başta olmak üzere, toplumun her kademesinde kadın etkinliğini artırmak ve fırsat eşitliği sağlamak için çalıştıklarını vurguladı.

“Kadın Olarak Birbirimize Destek Olmamız Gerekiyor”

KADEM Kurucu Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” temalı sempozyum programında “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın: Özel Sektör” konusunu anlattı. Aydın, ülkemizdeki kadın istihdamı ve KADEM’in konuyla ilgili yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirerek, kadınların kamusal alanda sürekli çarparak geri adım atmak durumunda kaldıkları “Cam Tavan” sendromundan da bahsetti. Aydın: “Cam tavanı kırmak istemeyenler en başta kadınlar. Bu isteksizliğimizi yok etmemiz kadın olarak birbirimize destek olmamız gerekiyor. Üst düzey yöneticilikle ilgili kadın olarak ne kadar istekli olup karar mekanizmalarında yer alırsak o kadar çok kadınların hayatını olumlu yönde etkileriz.”

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu 8. Kuruluş Yıl Dönümü Farkındalık Ödülleri Töreni ve “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın” temalı sempozyumun “Karar Alma Mekanizmalarında Kadın: Özel Sektör” oturumu, çekilen toplu fotoğrafla sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top