Araştırmacı-Yazar Nevin Meriç ile
“Dindar Bir Doktor Hanım: Ayşe Hümeyra Ökten”
Kitabının Tahlili Yapıldı

22 Ekim 2019, İstanbul

KADEM Genel Merkezi’nde her ay gerçekleştirilen OKU-YORUM etkinliği ile farklı alanlarda yazılmış kitaplar, yazarlarının katılımı ile tahlil ediliyor. Bu ay okunup tahlil edilmesi için belirlenen ve Araştırmacı-Yazar Nevin Meriç’e ait olan kitap “Dindar Bir Doktor Hanım: Ayşe Hümeyra Ökten” oldu. Kitap, yazarında katıldığı OKU-YORUM programı ile üyelerle birlikte tahlil edildi.

Moderatörlüğünü KADEM Eğitim Danışmanı Arzu Arıkan’ın yaptığı programda Nevin Meriç, Dr. Ayşe Hümeyra Ökten’in hayatından kesitleri üyelerle paylaştı. Meriç söyleşisine Dr. Hümeyra Hanım’ın İmam Hatip Mekteplerinin kurulmasında aktif rol alan babası hakkında bilgi vererek başladı. Dr. Hanım’ın Mahmud Celaleddin Ökten’in kızı olduğunu açıklayan Meriç, “Ökten İstanbul Tıbbıye’sini bitirerek doktor oldu. 1953’de asistanken hocalarının da referansıyla ilk hanım doktor görevlisi olarak hacca gitti. Ökten, 50 küsur yılını İstanbul-Medine arasında gidip gelerek geçirir. Bu, kadının o dönemde de tek başına seyahatini gerçekleştirmesinde bir engel olmadığının göstergesidir” dedi.

“Her Müslümanı sevdiğim gibi hastalarımı da çok severdim”

Meriç, Ökten’e hastalarının kendisini çok sevmelerinin sebebini sorduğunda “Ben her hastayı muhakkak ziyaret eder, şikâyetini öğrenir, ona göre ilaç yazar ve sistematik muayene ederdim. Her Müslümanı sevdiğim gibi hastalarımı da çok severdim.” cevabını verir.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top