KADEM-av-isil-ilgin-oktay

Av. Işıl İlgin Oktay
KADEM  Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

1972 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Ana Bilim Dalı’nda başladığı Yüksek Lisans eğitiminde, Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’na geçiş yapmıştır. “Uluslararası Hukuk Bölümünde Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Çerçevesinde Geri Göndermeme İlkesi” üzerine yüksek lisans tez çalışması devam etmektedir.

1998’de anne olunca bir müddet mesleki faaliyetlerine ara veren İlgin Oktay; 2004 yılından itibaren bir müddet bağlı avukat olarak Medeni Hukuk, Ticaret Hukuku, Mali Hukuk alanlarında tecrübeli hukuk bürolarında çalışmış, 2008’de itibaren bağımsız olarak mesleğini icra etmeye başlamıştır. Bu süreçte eş zamanlı olarak Türkiye’de hukuk yayıncılığı alanında lider kurumsal bir şirkette süreli yayımlanan Yargıtay Kararları – İçtihadları ve TC Kanunları Külliyatı üzerine editörlük yaparak hukuk yayıncılığı, kanunlaştırma teknikleri, hukuk içtihadları alanlarını tecrübe etme imkanı bulmuştur.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde komisyon üyeliği ile birlikte, Kadın Hakları, Adli yardım, CMK alanlarında bilfiil çalışarak avukatlık tecrübesini geliştirme çabasında olmuştur. Pek çok sivil toplum kuruluşunda mesleki tecrübesi ile toplumsal farkındalık oluşturabilmek adına katkı sağlamıştır. Bu doğrultuda Arabuluculuk Derneği (Kurucu ve YK Üyesi), KADEM (Genel Merkez Hukuk Komisyonu), Hukukçular Derneği (YK Üyeliği, 2015-2017 dönemi)- İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi (Komisyon Üyeliği, 2012-2014 Dönemi), İstanbul 2 No’lu Barosu Kurucu Üyeliği, Otistik Çocuklara Sevgiyle Dayanışma Derneği’nde çalışmıştır.

Mesleki faaliyetlerine avukat ve uzman arabulucu olarak devam eden Işıl İLGİN OKTAY evli ve bir çocuk annesidir.