Mimar Başak Cengiz Cinayeti Davası Hakkında KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu Basın Açıklaması

Sayın Basın Mensupları,

KADEM Hukuk Kurulunun kıymetli üyeleri,

Bugün burada, vahşi bir cinayetin ardından başlatılan adalet arayışının, takipçisi ve bir parçası olarak bulunuyoruz.

Başak Cengiz’in ismini maalesef artık bütün Türkiye biliyor.

28 yaşındaki Başak Cengiz, Ankara’dan bir aylık eğitim için geldiği İstanbul’da, 9 Kasım 2021 günü akıl almaz bir saldırıya uğradı.

Can Göktuğ Boz isimli saldırgan, sırf kadın olduğu için kurban seçtiği Başak Cengiz’i, sokak ortasında kılıçla katletti.

Katil zanlısı, sorgulamasında “birini kılıçla öldürmeyi kafasına koyduğunu ve erkekler direnebileceği için bir kadını tercih ettiğini” söyledi.

Bu bilinçli vahşet, sadece, kadına yönelik şiddetle aralıksız mücadele eden bizlerin değil tüm Türkiye’nin kanını dondurdu.

Kadınların güven içinde yaşayacağı bir dünya için yola çıkan bizler, bu acı olayın ardından Başak Cengiz’in ailesiyle iletişime geçtik. Şiddet kurbanı her kadının hakkını aradığımız gibi Başak Cengiz için adalet istediğimizi ve adalet yerini buluncaya kadar davanın takipçisi olacağımızı söyledik.

Sözümüzü tuttuk ve bugün, hukuk kurulumuzdaki avukatlarımız, az önce görülen ilk duruşmaya katıldı ve failin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, dosyayı sanığın akıl hastalığı ve cezai ehliyet bakımından değerlendirilmesi için Adli Tıp Kurumu İhtisas Kuruluna sevk etti. Duruşma 25 Mart 2022 tarihine erteledi. Bu tarihe kadar sanığın tutukluğu devam edecek.

Adaletin sağlanması ve failin en ağır cezaya çarptırılması için dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağız.

KADEM olarak, toplumun her kesiminde işlenen bu vahşi cinayetlere karşı, kadın-erkek ayrımı yapılmadan güçlü bir sesin yükselmesi gerektiğine ve vicdanları teskin edecek bir hükmün gerekliliğine inanıyoruz.

Böylesi vahim olayların bir daha yaşanmaması, kadınların can güvenliğine kasteden ve toplum vicdanını derinden yaralayan her olayda, kadına yönelik şiddet faillerinin en hızlı, adil ve isabetli şekilde cezalandırılması için mücadeleye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top