BAŞAK CENGİZ DAVASINDA MAHKEME MÜEBBET KARARI VERDİ

Duruşma sonunda KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Avukat Işıl İLGİN OKTAY KADEM’in basın açıklamasını okudu.

Sayın basın mensupları,

9 Kasım 2021 günü, İstanbul Ataşehir’de sokakta yürürken hiç tanımadığı Can Göktuğ Boz tarafından kılıçla öldürülen Başak Cengiz davasının üçüncü duruşması az önce görüldü.

Sizlerin de bildiği gibi, vahşice işlenen cinayetin ardından yakalanan sanık hakkında ‘tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, silahlı tehdit, bıçak ve diğer aletleri izinsiz olarak satma, satın alma, taşıma veya bulundurma’ suçlarından dava açılmıştı.

KADEM olarak takipçisi olduğumuz davanın bir önceki duruşmasında mahkeme, sanık hakkında Adli Tıp’tan gelen “akli dengesi ve cezai ehliyeti yerindedir’’ raporu ile özel bir sağlık kuruluşundan alınan “bipolar duygulanım bozukluğu” tanısını içeren tıbbi görüş evrakı arasındaki çelişki nedeniyle, raporları Adli Tıp Üst Kurulu’na göndermişti.

Bugünkü duruşmada, Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelecek nihai raporun, davanın seyrini belirlemesi ve kararın çıkması beklenmekteydi.

O rapor bugün geldi ve raporda “Sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu, cezai ehliyeti ortadan kaldıracak herhangi bir akıl hastalığı ve zeka geriliği bulunmadığı” belirtildi.

Mahkeme heyeti de, Adli Tıp Üst Kurulu’ndan gelen raporu göz önünde bulundurarak sanığı takdiri indirim uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti.

Verilen karar Başak Cengiz’i geri getirmeyecek. Ancak adaletin tecellisi, özellikle maktulün ailesi ve kamuoyu vicdanı için bir nebze teskin edici olacaktır. Bizler, toplumun her kesiminde işlenen bu ve benzeri cinayetlere karşı güçlü bir sesin yükselmesi gerektiğine inanıyoruz ve her kadının güven içinde yaşayacağı bir dünya için mücadele ediyoruz.

Böylesi vahim olayların bir daha yaşanmaması temennisiyle kadına yönelik şiddet faillerine, hak ettikleri cezanın, en hızlı, adil ve isabetli şekilde verilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Tüm şiddet mağduru kadınların huzur ve teselli bulması dileğiyle…

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top