Başörtülü Kardeşlerimize Yapılan Saldırıya İlişkin Kamuoyu Açıklamamız

KADEM olarak başından beri takip ettiğimiz, 15 Kasım 2019’da Karaköy’de gerçekleşen başörtülü kardeşlerimizin inanç ve hürriyetlerine yönelik çirkin saldırının davasında, kamuoyu vicdanını rahatlatacak âdil bir karar çıkması için mücadelemiz devam ediyor. Bu olay sadece başörtülü kardeşlerimize yönelik bir dava olmayıp toplumsal barış ve kamu düzenini de hedef almaktadır.

Karaköy’de sokakta yürüyen iki başörtülü genç kıza önce fiziksel şiddet uygulayan, sonra hakaret ve küfür gibi çirkin söylemlerde bulunan sanık Semahat Yolcu; tahammülsüz, temel haklara saygısız, ayrıştırıcı zihniyetin örneğini ortaya koymuştur. Yargılama sürecinde yaptığı savunmalarda en ufak bir pişmanlık emaresi göstermemiştir. Üstelik daha önce işlemiş olduğu benzer bir olay sebebiyle ‘tekrar suç işlemesi’ üzerine görülen bu davada  “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” kararı kaldırılarak yargılamaya yeniden devam edilmektedir.

Pişmanlık duymayan sanık Semahat Yolcu’ya “erteleme yapılmamasını” ve benzer bir suç daha işlemesinin dikkate alınarak, TCK madde 216 unsurlarını da içerdiğinden “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçu hükümleri uyarınca emsal bir cezaya hükmedilmesini talep ediyoruz.

Bu davayı başından beri takip eden bir kadın derneği olarak dikkat çekmek isteriz ki; kadına şiddeti eleştirdiğini ifade eden kişiler, bir kadının yine bir kadına inancından dolayı uyguladığı bu açık şiddeti görmediler.

Oysa, bu tip ayrıştırıcı vakalar, yek ses olarak toplumca karşı çıkıldığında, bu köhne zihniyete geçit verilmediğinde, yargıda hak ettikleri cezayı almasının takipçisi olunduğunda son bulacaktır. Bu vakalarla toplumda hedeflenen kutuplaşmaya birlik olunduğunda geçit verilmeyecektir.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak, insanlık onurunun ve temel hakların hiçe sayıldığı her vakada, inançlarından ve tercihlerinden dolayı haksızlığa ve şiddete maruz kalan her kim varsa yanlarında olduğumuzu, aynı zamanda nefret suçları ile her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi tekrar ifade etmek istiyoruz.

Kamuoyuna duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top