KADEM Ekibi Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 58. Toplantısına Katıldı

Türkiye’deki kadın çalışmalarının ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasını ve sosyo – kültürel değerlerin yaygınlaştırılmasını sağlayan, bir sivil toplum kuruluşu olma vizyonunu benimseyen Kadın ve Demokrasi Derneği, BM Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) 58. Toplantıları kapsamında New York’a gelen ve aralarında sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan önderliğindeki Türk heyetindeydi.

Her yıl mart ayında 10 günlük bir süre için BM Genel Merkezi’nde toplanan ve bu sene 10-21 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen KSK toplantılarının öncelikli temasını, “Kadınlar ve Kız Çocukları İçin Bin Yıl Kalkınma Hedeflerinin Uygulanmasında Zorluklar ve Başarılar” oluşturmaktadır.

-BM Kadının Statüsü Komisyonu-

21 Haziran 1946 yılında 11 sayılı Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin (EKOSOK) kararıyla EKOSOK’un işlevsel komisyonlarından biri olarak kurulan ve dört yıllığına seçilen 45 üye ülkenin oluşturduğu KSK’nın temel amacını, kadın-erkek eşitliği ilkesinin uygulanmasını sağlamak oluşturuyor.

EKOSOK’a siyasi, ekonomik, sosyal ve eğitime ilişkin alanlarda kadın haklarının geliştirilmesine yönelik ve kadın hakları alanında acil çözüm gerektiren sorunlara ilişkin tavsiyelerde bulunan ve bu konularla ilgili rapor hazırlamakla görevli KSK, BM sistemi içinde cinsiyet eşitliğini teşvik eden bir kuruluş olarak biliniyor.

KSK, 1995 yılında gerçekleştirilen 4’üncü Dünya Kadın Konferansı’nın (Pekin) izlenmesi ve Eylem Platformunda yer alan uygulamaların gerçekleştirilmesini düzenli bir şekilde denetlemekle de görevli.

(New York-AA)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top