Özgecan Aslan.. Hepimizin ortak kaybı ve derin acısı.. Toplumun vicdanı bu cinayetin ardından tepkisini yüksek sesle dillendirdi. Vicdanlarımızda hüküm giyen katiller bir an önce en ağır şekilde yargılanmalı, adalet yerini bulmalıdır

Kadınların minibüste, sokakta, sosyal hayatta ve özel hayatlarında korkusuzca bulunmaları, kendilerini güvende hissetmeleri ortak sorumluluğumuzdur.

Buna binaen bir an önce,

1- Katiller hak ettikleri cezayı almalıdır. Katillere indirimler uygulanmamalı, caydırıcı ceza verilmelidir.

2- Ceza Kanunu revize edilerek, kadına yönelik şiddet nitelikli hal olarak sayılmalı ve en ağır ceza ile müeyyideye bağlanmalıdır.

3- Kadınlara yönelik şiddete ilişkin özel ceza infaz sistemi getirilmelidir. Suçlulara ilişkin denetimli serbestlik ve seçenek yaptırımlar engellenmelidir.

4- Kadınlara yönelik şiddete ilişkin mahkemelerin şok edici yetersizliklerinin önüne geçmek için adli mekanizma yeniden yapılandırılmalıdır. Bu suçlara ilişkin ihtisaslaşmış ‘ şiddet mahkemeleri’ kurulmalıdır.

Bu vahşi cinayetin faillerinin yakalanmış olması toplum vicdanını teselli etmeye yetmemektedir. Bu yüzden katillere verilecek cezanın ağırlaştırılması ve ibret olması için Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olarak olayın takipçisi olacak, devletin ilgili birimlerinin harekete geçirilmesi için var gücümüzle çalışacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kadın ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top