Çalışan Kadınlar Buluşması

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Uluslararası Kadın ve Aile Derneği (UKADER) tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Çalışan Kadınlar Buluşması, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun  teşrifleriyle gerçekleştirildi. İş dünyası, siyasi temsilciler ve sivil toplum örgütlerinin katılım gösterdiği buluşma, pek çok farklı alanda yer alan kadını bir araya getirdi.

Program, Başbakanımızın eşi Sayın Sare Davutoğlu Hanımefendi’nin tüm konukları selamlamasıyla başladı. Toplantıya KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Selva Çam ile Avrupa Birliği Eski Bakanı Volkan Bozkır da katıldı.

Çalışan Kadınlar Buluşması, UKADER Başkanı Sayın Fatma Genç Ünay’ın selamlama konuşmasıyla başlayarak, KADEM Kurucu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Sare Aydın’ın açılış konuşmasıyla devam etti. Kadınların aile hayatı ile iş hayatı arasındaki denge arayışının, kadınların iş gücüne katılmalarının önünde önemli bir sorun olduğunu belirten Aydın, kadınların işgücüne katılım oranlarının yükselmesi için kadın işgücünün sosyo-kültürel nitelikleri dikkate alınarak, iş ve aile yaşamı arasındaki dengenin sağlanması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda eğitim, istihdam ve girişimcilik yoluyla kadının ekonomik açıdan güçlendirilmesi konusunu da gündeme getiren Sare Aydın, kadının ekonomi dâhil sosyal hayatın her alanına katılarak aktif roller üstlenmesinin ön koşulu olarak eğitim hakkına sahip olması gerektiğini belirtti. Konuşmasının sonunda kadına yönelik şiddete değinen Aydın, şiddetin küresel bir problem olduğunu ve sosyal yaşamın her alanında kadının hayatını olumsuz yönde etkileyen bir faktör olduğunu vurguladı.

Çalışan Kadınlar Buluşması’nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadın girişimcilere 30 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunduklarını anlatarak, 100 bin liraya kadar beş yıl vadeli olarak kullanılacak kredi için de yüzde 85 kefalet imkânı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Çalışan kadınlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı tam ücretli çalışma hakkı verdiklerini dile getiren Ahmet Davutoğlu, doğan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının devleti “şefkatli bir anne” olarak görebilmesini istediklerini dile getirdi. Davutoğlu sözlerinin devamında “Devleti anne şefkati ile tanımlamalıyız. Doğum yapan memur annemiz ve kardeşimizin doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçirdiği süreleri artık memuriyet kıdemine sayıyoruz. Belediyelerimize kreş açma zorunluluğu getiriyoruz. Kadınların iş gücüne katılımını daha da kolaylaştırıyoruz” diyerek, bu sayede kadınların meslek ve annelik arasında tercih yapmak zorunda kalmayacağına dikkatleri çekti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top