Can Ataklı Davası Basın Açıklaması

Gazeteci Can Ataklı hakkında, 23 Mart 2020 tarihinde bir televizyon kanalında, EBA TV’de eğitim veren başörtülü bir öğretmene yönelik sarf ettiği sözleri nedeniyle başlatılan soruşturma sonucunda, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2020/252 E. Sayılı dosyası ile dava açılmıştır. “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, Ataklı’nın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıl 6 aya kadar hapsi talep edilmiştir. Can Ataklı ve avukatının mazeret sunarak katılmadıkları ilk duruşmada, dava 13 Ocak 2021’e ertelenmiştir. KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği) olarak biz de, Can Ataklı hakkında TCK’nın 216. Maddesindeki “halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu” gereğince şikayetçi olmuştuk ve İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davaya katılma talebinde bulunduk.

Mustafa Can Ataklı’nın özel bir televizyon kanalında yayınlanan programda, Milli Eğitim Bakanlığı’na ait EBA TV’de eğitim veren başörtülü bir öğretmene yönelik söylediği sözleriyle toplumun bir kesimine karşı duyduğu, kin, nefret ve önyargıyı provakatif bir dille ortaya döktüğü görülmüştür. Temel hak ve özgürlükleri tanımayan bir zihniyeti yeniden gündeme taşıma çabasına soyunan Ataklı, inançları gereği giyim tarzından dolayı toplumun bir kesimini nefret söylemleriyle ötekileştirme çabası içine girerek aşağılamıştır.

“Şu an okullarda başörtülü öğretmen var mı? Var. Ama milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek çok yanlış. Yani bana özgürlük özgürlük falan diye anlatmayın kardeşim.” sözleriyle kişi hak ve özgürlüklerini ve dini inançları hiçe sayarak milyonların gözü önünde suç işleyen Can Ataklı’nın vicdan sahibi herkesi teskin edecek bir ceza ile cezalandırılması gerekir. Olayın gerçekleştiği ilk günden itibaren konunun yakından takipçisi olan KADEM, sarf ettiği sözlerle nefret suçu işleyen Can Ataklı’nın bir an önce hak ettiği cezayı alması gerektiğine inanıyor.

KADEM olarak, toplum değerlerimize karşı yapılan ayrımcılık, aşağılama ve hakaretlere engel olmak üzere mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top