Can Ataklı Davasında Karar Çıktı

Davanın 8. duruşmasında mahkeme; sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama suçundan öncelikle 11 ay 7 gün hapis cezası verdi.

23 Mart 2020 tarihinde EBA TV’deki başörtülü öğretmen hakkında sarf ettiği sözler sebebiyle hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik sucundan dava açılan Ataklı, “Şu an okullarda başörtülü öğretmen var mı? Var. Ama milyonlarca öğrenciye rol model olarak türbanlı öğretmeni vermek çok yanlış. Yani bana özgürlük falan diye anlatmayın kardeşim. İlk gün türbanlı öğretmenle başlamak kadar facia bir şey olamaz’’ şeklindeki sözleriyle kişi hak ve özgürlüklerini ve dini inançları hiçe sayarak milyonların gözü önünde suç işlemiştir.

Can Ataklı, ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırını aşan nefret içerikli bu söylemleriyle toplum içinde ayrımcılığa sebebiyet vermiştir. KADEM olarak kişilerin din ve inanç hürriyetlerinin kutsal olduğuna, özgürlüklere karşı bu tarz kısıtlayıcı ve tek tipleştirici aşağılamaların eleştiri ya da yorum olarak kabulünün mümkün olmadığına inanıyoruz.

Bu gerekçelerle açılan ve bugün sekizinci duruşması görülen, Can Ataklı dava dosyasında; savcı mütalaasını sunarak sanığın ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü kavramı ile bağdaşmayan şikayete konu sözleri alenen tahkir içerdiğinden; eylemine uyan Türk Ceza Kanunu 216/2 ve 218/1 Maddeleri gereğince cezalandırılmasına, işlemiş olduğu kasıtlı suç nedeniyle TCK 53. Maddesi uyarınca belirli haklardan yoksun bırakılmasına karar verilmesini talep etmiştir.

Can Ataklı davasında karar çıktı. Davanın 8. duruşmasında mahkeme; sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesi Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama suçundan öncelikle 11 ay 7 gün hapis cezası vermiştir. Sanığın daha önce kasıtlı suçtan adli sicil kaydındaki sabıkası ve kişiliği ile suçu işledikten sonra yargılama süresinde samimi pişmanlık göstermemesi nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedilmemiştir. Sanığın maddi durumu gözetilerek verilen ceza para cezasına çevrilmiştir.

Bizler, kutuplaştırıcı, ötekileştirici ve nefreti besleyen her türlü eylem ve söze karşı verdiğimiz mücadelede bugün sanığın açıkça ayrımcılık teşkil eden üzerine atılı suçtan ceza almasını olumlu karşılıyor, Türk Adaletine olan inancımızı pekiştiren bu kararın alınma sürecinde yanımızda olan tüm basın, STK, kamuoyuna teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top