Cemile Tuna
Aktivist Hareketler Birim Sorumlusu

1995 yılında Hatay ilinin merkez ilçesi Antakya’da doğdu. 2013 yılında Hatay Osman Ötken Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında AB Hayat Boyu Öğrenme COMENIUS programı kapsamında ‘Toplumsal Göç’ konusu üzerine çalışmaya başladı. Proje kapsamında gittiği İspanya-Tarragona VIDAL-I BARREQUER’de ilgili konu üzerine hazırladığı çalışmaları sundu.

Yeni Anayasada Kadın, Genç Siyaset, Kadın-Erkek Ombudsmanlığı, Kadının Soyadı, Toplumsal Göç, Göçmenlik, Sosyal Bütünleşme, Sosyo-Psikolojik ve Sosyo-Kültürel Entegrasyon, Göç ve Din konuları üzerine çalışmalarını sürdürüyor, saha çalışmaları yapıyor.

2013 yılında Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne burslu olarak yerleşti ve lisans programından mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca siyaset, kişisel gelişim, sosyal projeler ve girişimcilik ile ilgilendi, bahsi geçen alanlarla ilgili çeşitli üniversite ve sivil toplum örgütlerinin eğitim programlarına katıldı. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak mesleğini icra etmektedir.

Anadolu Üniversitesi’nin ‘Bir diplomaya sığmayan hayaller için ikinci bir üniversite’ programından yararlanarak Halkla İlişkiler ve Reklamcılık üzerine ikinci lisans eğitimine başladı.

 Üniversite yaşamında Hukuk Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Hürriyet ve Adalet Kulübü Başkanlığı ve KADEM Gençlik Kulübü Kurucu Başkanlığı bunların yanı sıra Doğuş Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Eğitim hayatının yanı sıra farklı Afrika Su Kuyusu Projesi, Doğu’ya El Ver, TURMEPA Deniz Temiz, Kitap Toplama Kampanyası gibi birçok sosyal sorumluluk faaliyeti içinde yer aldı. Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Desteklenmesi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-Avrupa Birliği’inden proje eğitimi aldı.

Mesleki anlamda Sağlık Hukuku, İnsan Hakları alanlarında çalışmalarını sürdürmekte olup, sosyal yaşamında Sosyal Politikalar üzerine araştırmalar yapıyor ve ile Etimoloji ilgileniyor.

KADEM Genel Merkez Genç KADEM’de yeni bir birim olan Aktivist Hareketler Birimi Sorumlusu olan Tuna daha önce KADEM’de Genç KADEM Proje Sorumlusu, Genç KADEM Üniversite Kulüpleşme Sorumluluğu ve Genç KADEM Kültür ve Sanat Birimi Sorumluluğu görevlerini üstlendi. KADEM I. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı Koordinatörlüğü, Medya ve İletişim Masası Moderatörlüğü, Genç KADEM Kıta Analizleri Paneli Afrika-Somali Panelistliği, II. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı Bilim ve Teknoloji Masası Moderatörlüğü, III. Uluslararası KADEM Gençlik Çalıştayı Semboller Masası Moderatörlüğü görevlerini üstlendi. KADEM’i temsil ettiği Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP)’da Kültür-Sanat Komisyonu Sekretaryalığı görevini sürdürüyor.

 ‘Yeni Anayasa’da Kadın’ ve ‘Gençlerin Siyasetteki Rolü’ üzerine çalışmalar yapıp, ilgili konularda yazılar kaleme aldı.

Başbakanlık kurumu olan TİKA ile Balkanlara gidip projeye destek vererek Gönül Elçisi oldu.

Hukukçular Derneği Gençlik Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Tuna komisyonun Sosyal Farkındalık ve Medya Sorumlusu. Hukukçular Derneği’nde geçmiş dönemlerde Yeni Anayasa Çalıştayı’na katılıp ilgili konuda rapor yazdı ve Hukuk Okulu-6 Programı’nın proje koordinatörlüğünü yürüttü.

18-25 yaş aralığındaki gençleri meclise girmesinin önü açılmasıyla birlikte henüz 22 yaşında olan Cemile Tuna, 27. Dönem’de Hatay’ın en genç milletvekili adayıydı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top