Siirt’in Pervari ilçesinde, 12 yaşında evlendirilen, 13 yaşında anne olan, 14 yaşında odasında tüfekle intihar ettiği belirtilen Kader Ertem ile ilgili açılan ‘cinsel istismar’ davasında karar çıktı. Mahkeme, eşe 10 yıl, baba ve kayınpedere 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Siirt Pervari’de küçük yaşta evlendirilen ve evinde av tüfeği ile canına kıyan 14 yaşındaki Kader Ertem’in ailesi ile gayri resmi eşi ve ailesinin yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı. Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar katılmazken, avukatları hazır bulundu. Yaklaşık 5 dakika süren duruşmanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, ‘Hürriyetten yoksun bırakma’ ve ‘Cinsel istismar’ suçlarından yargılanan sanık eş Mehmet Atak’a 10, ‘Hürriyetten yoksun bırakma’ suçlamasıyla aranan Kader Ertem’in babası Musa Ertem ve kayınpederi Tahir Atak’ın ise 4 yıl 2’şer ay hapis cezası verilmesini kararlaştırdı. Mahkeme heyeti bu cezaları 5 yıl süreyle denetime tabi tutularak hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verildi.

ANNE VE KAYINVALİDEYE BERAAT

Mahkeme heyeti bu cezaları 5 yıl süreyle denetime tabi tutularak hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verildi. Aynı davada yargılanan Kader Erten’in annesi Suna Ertem ve kayınvalidesi Sabriye Sivil hakkında beraat kararı verdi. Pervari’de 21 Ocak 2014’te meydana gelen olayda Ertem’in 12 yaşında evlendirildiği, 13 yaşında da anne olduğu belirtildi.

‘İNSAFA GELİN’

Çocuk gelinler ile ilgili daha öncede ‘İnsafa gelin’ diyerek kampanya başlatan Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Yard. Doç. E. Sare Aydın, Kader Ertem davasında verilen karar ile ilgili açıklama yaptı. Verilen cezanın caydırıcılık açısından yeterli olmadığını ancak sonraki davalara emsal teşkil edeceğini söyleyen Aydın, sonuçsuz kalan davaların ardından verilen bu kararın umut verici olduğunu ifade etti. ‘Sosyal düzenin adalet eşliğinde sağlanmasında  hukuka olan güvenimiz verilen bu ceza ile karşılık bulmuştur.’ diyen KADEM Başkanı, sorumluluk sahibi bir STK olarak Kader’in davası ve diğer erken yaşta evlilikler ile ilgili alınan kararların yakın takipçisi olacağız.’dedi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top