Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ekonomide Kadın ve Aileye Destek

14 Aralık 2017, İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstihdam Şurası’nda, iş başı eğitim programlarına katılan kadınlara 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği verileceğini açıkladı.

İstihdam Şurası’nda, toplum ve ailenin temel taşıyışı olan, toplumu dönüştürme ve ülkeye yön verme gücüne sahip olan kadınlara yönelik yapılan çalışmalara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam ile ilgili yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan projeler ile kadınların çalışma hayatına dâhil olmaları noktasında yürütülen çalışmaları anlattı.

Eğitim Kursuna Katılan Anneye 400 Lira

İstihdam Şurası’nda üzerinde önemle durulan konuların başında gelen kadın istihdamı ile ilgili yeni düzenlemeler geliyor. Buna göre işverenin ekonomik büyümesine katkı sağlaması ve işçisinden yüksek iş performansı alabilmesi amacıyla İŞKUR tarafından uygulanmakta olan işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlara, 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği verilecek. Bu sayede kadının iş hayatına katılımın teşvik edilmesi ve ekonomide kadın iş gücünün artması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imalat ve bilişim sektörlerini stratejik öncelik olarak belirlediklerini ve bu sektörlerdeki işverenlerin bu güne kadar sadece asgari ücretli çalışanları için prim desteği aldıklarını ancak şimdi bunu genişleterek ek istihdamda 4 bin 740 liraya kadar olan ücretler de sigorta primi teşvikine dâhil edildiğini açıkladı. 2017 yılında her sigortalıya bir yıl boyunca yapılan prim ve vergi desteğinin önümüzdeki yıl da devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin stratejik önceliklerinin, gençler, kadınlar, engelliler ile ilgili hassasiyetler olduğunu söyleyerek; kadınların, 18-25 yaş arası gençlerin ve engellilerin bu sistemden diğerlerine göre 6 ay daha fazla yani 1,5 yıl süreyle yararlanabileceklerini açıkladı.

Yetim aylıkları Kesilmeyecek!

Çalışma hayatındaki milli istihdam seferberliğinde yetimlerin ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mevcut sistemde, 18-25 yaş aralığında öğrenci olup da çalışmaya başlayanların yetim aylıkları kesiliyor. Yaptığımız düzenlemeyle bu durumdaki öğrencilerimizin aylıklarının devam etmesini sağlıyoruz. Yeşil pasaport olarak bilinen hususi damgalı pasaport sahibi gençlerimiz, kayıtlı olarak çalışmaya başladıklarında bu haklarını kaybediyorlardı. Artık 18-25 yaş aralığındaki gençlerimiz, çalışmaya başlasalar da pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler.”

Engelli Girişimciye Hibe Desteği Geliyor

Engellilerin istihdamıyla ilgili planlanan düzenlemelerle ilgili bilgiler de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Biliyorsunuz en az yüzde 40 engelli raporuna sahip, iş kuracağı alanda girişimcilik eğitimi sertifikası bulunan engellilere İŞKUR tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği veriliyor. Bu rakamı önümüzdeki yıl inşallah 50 bin liraya yükseltiyoruz” dedi.

Küçük Esnafa Maaş Desteği Geliyor!

İstihdam Şurası’nda esnaflarla ilgili uygulanacak yeni düzenlemeler hakkında da bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ya da daha az çalışanı olan esnafların primlerinin bir ayının kendileri bir ayının da devlet tarafından ödeneceğini açıkladı. Bu teşvikin 12 ay süreceğini belirten cumhurbaşkanı, iş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira harçlık vermeyi ve GSS primlerini karşılamayı sürdüreceklerini ve geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik gibi alanlarda iş başı programlarına katılan gençlerin eğitim ve günlük 75 lira cep harçlığı almalarını sağlayacaklarını açıkladı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top