5 Haziran 2016, İstanbul

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), bundan sonra çalışmalarını yürüteceği yeni Genel Merkez binasının açılışı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 5 Haziran 2016 Pazar günü gerçekleşti.

Kadınların, öz değerlerini koruyarak demokratik haklarının bilincinde olmaları amacıyla üç yıl önce kurulan Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), 5 Haziran 2016 Pazar günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşecek merasimle, yeni Genel Merkez binasının açılışını yaptı.

KADEM; kadın haklarından hareketle kadının erkeği erkeğin kadını tamamladığı cinsiyet adaletini referans alan, tek tip kadın anlayışına karşın, farklılıkların kadını ve demokrasiyi zenginleştirdiğini benimseyen bir dernek. Ailenin birlikteliğini ve devamlılığını önceleyen, kadın ve erkeğin mevcut fırsatlara ve olanaklara eşit oranda sahip olması gerektiğini savunan, demokratik mekanizmalarını kullanarak, siyasal sosyal ve ekonomik kalkınmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu olarak 8 Mart 2013’te kuruldu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yurt genelinde 15 KADEM temsilciliğinin ve KADEM’e gönül vermiş üyelerin katıldığı açılışta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın konuşma yaptı.

KADEM’in çalışmalarını kurulduğu günden bu yana dikkatle takip ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplumun refahı ve ahlakının tesisinde kadınlara ve KADEM’e büyük görevler düştüğünü söyledi:

“Türkiye hedefleri büyük olan bir ülkedir. Enerjimizi ve potansiyelimizi yüzde yüz değerlendirmemiz gerekiyor. Kadınların üretimde gizli kahramanlar olduğunu biliyoruz.Kamuda, özel sektörde, siyasette kadınlarımız çok önemli görevler üstleniyor. İstihdama katılan kadınlarımızın sayısı her geçen gün artıyor.Evinin hanımı ve çocuklarının annesi olarak zaten çok önemli görevler üstlenen kadınlar artık iş dünyasında da kendilerini gösteriyor.”

Güçlü aileler, güçlü milletleri doğurur. Biz kadınları destekleyen yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. İş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum. Ben hayırlı evlatla yetiştirilmesi konusunda kadınlarımıza güveniyorum. KADEM’in kadınları bu doğrultuda teşvik edilmesine öncülük edeceğine inanıyorum.”

KADEM’in kuruluşundan bugüne yaşanılan süreci anlatan Doç. Dr. Sare Aydın, derneğin misyonu ve vizyonunu açıkladı:

“3 yıl önce, 16 kadın bir hayal kurduk, büyük bir heyecan ve coşku ile. Kadınları özgürleştirmek adına üretilen feminist argümanların kadınların ayağına dolandığını gördüğümüz ve bunların ötesine geçerek hakkaniyetin, adaletin merkezde olduğu bir dünyanın mümkün olabileceğine inandığımız için,  Kadının toplumdaki olması gereken yeri yeniden inşa etmek için. Şükürler olsun çıktığımız bu yolda artık sizlerle birlikte  yüzlerce binlerceyiz.

Kuruluşunun 3. yılında Edirnekapı’dan buraya, Kısıklı’ya taşıdığımız merkezimizin açılış programına şahsım ve derneğim adına hoş geldiniz diyor, saygılarımı sunuyorum.

Yolumuzu açan, desteklerini her daim hissettiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Kıymetli Eşlerinin bizi kırmayarak açılışımıza teşrif etmelerinden ötürü kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

KADEM, yeni yerinde, genişleyen personel kadrosunun yanı sıra, konferans salonları, derslikler ve toplantı odaları sayesinde, üyeleri ve etkinlik katılımcılarıyla daha interaktif bir ilişki kurup, daha sık bir araya gelmeyi diliyor.”

Aydın, KADEM’in hazırladığı Suriyeli sığınmacı kadınlarla ilgili videonun gösteriminden önce, sığınmacı kadınların yaşadıkları sorunlara değindi:

“Yanı başımızda yıllardır devam eden ve galibi olmayan savaşlarda;  eşini, ailesini kaybeden, bedeni üzerinden savaş taktikleri geliştirilen ve tüm bunlara rağmen çocuğunu, onurunu, şerefini korumaya, harabeye dönmüş hayatı tekrar inşa etmeye çalışan kadınlardır.

Savaşların, çatışmaların ortasında hep kadınlar, anneler kalır ve savaşın asıl yükünü onlar çeker. Çocuğunun açlıktan ölümüne şahit olan, eşini, ailesini kaybetmiş, geçmişi yıkılmış, geleceğin belirsizliği içinde onurunu muhafaza etmeye, hayata tutunmaya çalışan yaklaşık 2 milyon kadının, sessizlik ve yılgınlık içindeki seslerini, sorunlarını en iyi yine biz kadınlar duyabilir, anlayabiliriz.”

Aydın aynı zamanda KADEM’in misyon edindiği 4 ilkeyi vurguladı:

“Sayın Cumhurbaşkanım,

Bizler sizin yolunuzdan gitmeyi, sizi taklit etmeyi seviyoruz. Bizim de bir RABİAMIZ var!

Biliyor ve inanıyoruz ki,

Güçlü Kadın Güçlü Aileyi

Güçlü Kadın Güçlü Toplumu

Güçlü Kadın Güçlü Ekonomiyi

Güçlü Kadın Güçlü Devleti oluşturur!”

5 Haziran Pazar günü Kısıklı’da yeni KADEM Genel Merkezi’nde gerçekleşen açılışa basın mensupları ve derneğin üyeleri katıldı.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top