Türkiye Cumhuriyeti, kadını erkeği ile birlikte sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal alanda birlikte çalışarak adaletin, eşitliğin, insan haklarının ve demokrasinin tesis edilmesi yolunda mücadele vermiştir. İnsanın yaşam biçimi, tercihleri, din ve dil özgürlüklerinin kendilerine ait olduğuna inanan, buna saygı duyan ve bunu kendine şiar edinen Kadın ve Demokrasi Derneği kadınları ile birlikte ülkemizin bu minvalde gelişmesi ve hoşgörünün tesis edilmesi için mücadeleye devam edecektir.

Ancak Cüneyt Arcayürek 1 Eylül 2013 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan; özelde Cumhurbaşkanımızın eşi Sn. Hayrunnisa Hanım ile Başbakanımızın eşi Sn. Emine Hanımı, genelde ise tüm başörtülü kadınları hedef alan hakaret içerikli yazısı kadına yönelik cinsiyet ayırımcı bakışı resmetmenin yanı sıra, temel insan hakkı olan inanç özgürlüğüne ve demokrasinin varlığına olan tahammülsüzlüğü de ortaya koymaktadır.

Bu üslup; kadın bedeni üzerinden siyaset yapmanın en fütursuz ve edep sınırını aşan örneklerinden biridir. Söz konusu üslupla kaleme alınmış bu yazıyı sadece kadına değil insanlığa yapılmış bir saldırı olarak görmekteyiz. Bu bakışın sorunlu olduğunu, ortak yaşama kültürümüze zarar verdiğini ifade ediyor, Arcayürek’i insan haklarına, tercihlerine ve yaşam biçimlerine saygılı olmaya davet ediyoruz. Kadınları hedef alan bu yazısını kınıyor, tüm kadınlarımızdan özür dilemesini bekliyoruz.

 

Kadın Ve Demokrasi Derneği

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top