Deprem hazırlıklarına şehirleşme ve altyapıda hazırlandığımız kadar, kişisel olarak da hazırlanmamız gerekiyor. Dolayısıyla acil durum sonrası kullanabileceğiniz, pratik bir deprem çantası hazırlamak içerisinde bulunduğunuz durumu biraz daha normalleştirecektir. Peki, depreme bireysel olarak hazırlanmanın ilk aşamalarından biri olan deprem çantası nasıl hazırlanır?

Depremden sonra en çok merak edilen başlıklardan birisi de hiç şüphesiz deprem çantasının nasıl hazırlanacağı sorusudur. Deprem çantası öncelikle evde yaşayan kişi sayısına göre hazırlanmaktadır. Ayrıca evinizde beslediğiniz evcil hayvanınız varsa onları da düşünerek gerekli malzemeleri çantanıza eklemelisiniz. Bunların yanı sıra hijyenik malzeme, gıda, giysi, ilaç (kronik bir rahatsızlığı olanlar kesinlikle ilaçlarını çantaya almalı) çantaya eklenecekler arasında yer alıyor.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Deprem çantasını hazırladıktan sonra kolay ulaşılabilecek ve herkesin bildiği bir yere konulması önemli bir detaydır. Hazırlanan çantanın kolay erişilebiliyor olması gerekmektedir çünkü mevsim değişikliğinden dolayı hazırlanan kıyafetlerin değiştirilmesi gerekebilir. İş yeri için hazırlanan deprem çantası da masanızın yakınında ya da devamlı bulunduğunuz noktaya yakın yere konulmalıdır.

Eviniz için hazırladığınız deprem çantasını başka yerler için de hazırlamaya önem vermelisiniz. Örneğin kaldığınız başka bir ev, iş yeriniz ya da aracınız içinde bir deprem çantası hazırlamalısınız. Çünkü depreme nerede, ne zaman yakalanacağımızı bilemeyiz.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top