Depreme karşı alınabilecek birçok önlem var. Bunlardan biri de doğru mobil uygulamaları edinmek. Deprem gibi acil bir duruma karşı özel olarak geliştirilen uygulamalar, ilgili kurumların kişiye anında müdahale etmesine yardımcı olmaktadır. Depremde hayat kurtaran  mobil uygulamalardan bazıları;

AFAD Acil

Afet ve acil durumlarda vatandaşlar, AFAD acil mobil uygulaması ile toplanma yerlerinden 112 ile mesajlaşma bağlantısına kadar pek çok bilgiye erişebilirler.

Afet bölgelerindeki AFAD Acil kullanıcıları, tek tuşla 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşarak durumlarını bildirebiliyor, yardım taleplerini iletebiliyor. Ayrıca afet anında sesli görüşme imkânı olmayan vatandaşlarımız ise uygulama içindeki hazır mesajları kullanarak mesaj yoluyla da iletişim kurabiliyor.

AFAD acil çağrı uygulaması internet üzerinden, konum servisleri ile arayan kişinin bulunduğu noktanın tespit edilmesine olanak sağlamaktadır.

AFAD-acil-mobil-uygulamasi.

Bridgefy

Çevrim dışı mesajlaşma uygulaması olan Bridgefy, Bluetooth bağlantısı ile çalışmaktadır. Bu uygula ile size yüz metre yakın olan kişilerle iletişime geçebiliyorsunuz. Uygulamanın fazla kişi tarafından kullanılması mesafeyi bir o kadar genişlenmektedir. Çünkü akıllı telefonlar o esnada baz istasyonu görevini yürütmektedir. İnternet ya da SMS gerektirmeyen bu uygulamayı acil bir durumda kolaylıkla kullanabilirsiniz.

112 Acil Yardım

Afet durumunda acil çağrı başlatan 112 Acil Yardım, ücretsiz ve önemli uygulamalar arasında yer almaktadır.112 Acil Yardım Butonu uygulamasını kullanarak acil durumlarda sizin ya da yakınlarınızın yaşadığı veya çevrenizde gerçekleşen acil müdahale gerektiren bir olayda acil servisi haberdar edebilir ve uygulamanın göndereceği konum bilgisiyle, size en kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

AKUT Güvendeyim

Deprem için kullanılabilecek en etkili uygulamalardan bir diğeri ise AKUT Güvendeyim uygulaması. Program, deprem anı için belirlediğiniz 5 numarayı GPS üzerinden konum bilgisi ile SMS olarak göndermektedir.

AKUT tarafından geliştirilen GÜVENDEYİM uygulaması; deprem, sel ya da diğer acil durumlarda belirlediğiniz kişilere SMS ile güvende olduğunuzu ve konumunuzu bildirmenizi sağlıyor. Uygulamanın temel amacı afet anında baz istasyonlarının meşgul edilmemesini önlemek.

Uygulama sayesinde GSM hatlarında oluşabilecek yoğunluğun önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Düdüğüm

Düdüğüm, enkaz ya da acil durumlarda düdük sesi çıkartarak konumunuzu belirlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır. Uygulama, tiz bir ses yayarak ekiplerin sizi bulmasına büyük katkı sağlar.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top