“Geleceğe İşbaşı” Projesi Başlıyor!

20 Ocak 2016, İstanbul

“Geleceğe İşbaşı” Projesi, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal gelişimi için geleceği yakalayabilecek yetenekli, girişimci, nitelikli ve toplumsal değerleri muhafaza edebilen kadınların yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Proje bu amaç ile dezavantajlı gruba giren İstanbul ÇOGEM’de bulunan geleceğin kadınlarının yaşama katılımını sağlayarak, demokratik hak ve hukukun bilincinde bireysel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacaktır.

“Geleceğe İşbaşı” Projesi ile sivil toplum – kamu işbirliği modeli oluşturularak, KADEM’in kuruluş hedefleri arasında yer alan dezavantajlı genç kızların ekonomik, sosyal, siyasal, sanatsal vb. alanlarda yaşama katılımı sağlanarak, bireysel ve mesleki gelişimlerine yönelik aktiviteler gerçekleştirilecektir.

KADEM, İŞKUR ve  Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı İstanbul  İl Müdürlüğü ortaklığı ile proje kapsamında belirlenen 30 genç kızın,  çalışabilecekleri branşları belirlemek üzere anket yapılarak, kendilerine uygun gördükleri bu branşlar arasında seçim yapmaları sağlanmıştır. Yapılan anketler sonucunda belirlenen alanlarda genç kızlara alanında uzman olan kişiler tarafından meslek eğitimleri, sosyal ve psikolojik destek verilecektir. Planlanan Moda Tasarımı, Turizm & Otelcilik ve Çocuk Gelişimi eğitimleri sonunda MEB onaylı sertifika alacak olan genç kızlar, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Titanic Otel ve Hasgül Tekstil (HG)  işbirliği ile staj ve istihdamı sağlanacaktır. KADEM, teorik ve pratik tüm eğitim süreçlerinin planlanarak yürütülmesi ve istihdam sürecini yakından takip edecektir.

Şubat 2016 tarihinde başlayacak olan “Geleceğe İş Başı Projesi” kapsamında; Moda Tasarımı, Turizm & Otelcilik ve Çocuk Gelişimi konularında, usta – çırak ilişkisi ile eğitim alan genç kızların en az %70’nin istihdam edilmesi sağlanacaktır.

Proje kapsamında, KADEM İş Dünyası ve Ekonomi Komisyonu gönüllüsü olan girişimci ve başarılı kadınlar ile eğitim alan genç kızlar bir araya getirilerek, uzun vadede tecrübe aktarımı, yaşam koçluğu ve rol modellik konularında rehberlik, mentörlük ve bilgi aktarımı sağlanacaktır.

KADEM, “Geleceğe İşbaşı Projesi” sonunda, genç kızların bireysel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmaya devam etmenin yanı sıra uzun vadede sürdürülebilir bir hayat için gerekli olan her türlü donanımı içeren maddi ve manevi her konuda destek sağlayacaktır.

12 ayda tamamlanması öngörülen “Geleceğe İşbaşı Projesi”nin akabinde Kadın Hapishaneleri ve Mülteci Kamplarında kalan dezavantajlı kadın gruplarına yönelik model olmasını arzu ettiğimiz mesleki eğitim ve rehabilitasyon ile KADEM olarak toplum kalkınmasına fayda sağlayacak çalışmalar yapılacaktır.

 

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top