Doç. Dr. Ülfet Görgülü’nün “Kadın ve Siyaset” Kitabının Tahlili Yapıldı

18 Haziran 2019, İstanbul

OKU-YORUM programı kapsamında Doç. Dr. Ülfet Görgülü’nün “Kadın ve Siyaset” kitabının tahlili Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Yönetim Kurulu ve üyelerin katılımıyla KADEM Eğitim Danışmanı Arzu Arıkan’ın moderatörlüğünde Genel Merkez’de gerçekleşti.

Allah nezdinde, kulları arasında insani değer bakımından kadın-erkek ayrımı söz konusu olmadığını belirten Doç. Dr. Ülfet Görgülü; “Tarihsel süreç içinde kadın, kendisine Yaratıcı tarafından verilmiş bu değerden çoğu kez mahrum bırakılmıştır.” dedi. Görgülü, “İslam hukukuna göre kadının seçilme hakkı kapsamında, devlet başkanı olmasının önünde herhangi bir engel yoktur. Söz konusu ihtiyacın gelişen toplumsal şartlar, siyaset kurumu ve kadınların kişisel gelişim ve tercihleriyle ilgili olduğu görüşüne ulaştık. Biz kadının siyasal haklarının tespitinde Kur’an ve sünnete dayanarak, İslam hukukuna göre hukuki eşitlik ve görev için gerekli ehliyet ilkelerinin belirleyici oluğunu düşünmekteyiz. Kadın yaratılıştan itibaren ‘insan’ ortak paydasında erkekle eşit statüye sahiptir.” dedi.

“Kadın ve Siyaset” kitabının tahlili, soru-cevap kısmının ardından Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Doç. Dr. Ülfet Görgülü’ye KADEM yayınlarından oluşan hediyeyi takdim etmesiyle sona erdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top