Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, TDV KAGEM’de
Değişen Aile Yapısı ve Kadın’ı Anlattı

16 Ocak 2019, Ankara

Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM), tarafından düzenlenen ve kadınların sosyal hayatta üstlendiği rollerin, karşılaştığı sorunların ve bunların çözüm yollarının konuşulmasının amaçlandığı “Toplumsal Hayatta Kadın” konferansları dizisinde KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu “Değişen Aile Yapısı ve Kadın” konusunu anlattı.

16 Ocak 2019, Çarşamba Günü Ankara’da gerçekleşen konferansta konuşan KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, çekirdek aile tipinin her dönemde var olduğunu ancak modern dönemde yeni anlamlar kazandığını belirterek; bugünkü çekirdek ailenin, evde daha az kişiyle yaşamak değil daha az bağlantı noktasıyla çerçevelenmiş bir bağlam içinde kalmak olduğunu belirtti.

Modern zamanda kadına erkeklerden daha fazla sorumluluk yüklenmesinin sebebinin, aileyi ve toplumu ihya etme görevinin yalnızca kadından bekleniyor olmasından kaynaklandığını söyleyen Başkan Gümrükçüoğlu; “Toplumsal konuları kadın üzerinden konuşmak da modern bir yaklaşım, bu bize herkesin içinde bulunduğu bağlamdan koparıldığını gösteriyor.” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu; modernizmin zayıflattığı aileyi toparlamanın ve değişen toplumsal rolleri kültürel değerlerimizle yeniden biçimlendirmenin, kadınların kuşatıcı, erkeklerin koruyucu niteliklerini hatırlamalarıyla mümkün olduğunu belirterek, çocukların ancak bu şekilde aidiyet duygusuna erişebileceğine ve bir önceki neslin kültürel mirasından istifade edilebileceğine vurgu yaptı. Gümrükçüoğlu; “Acil bir çözüm önerisi olarak söylemeliyiz ki her alanda kendisinden mükemmellik beklenen kadınlarımızın yüküne omuz vermeyi her insaf ve merhamet sahibi kimse kendine vazife bilmelidir.” diye konuşmasına ekledi.

“Gayemiz insanlığın var oluşundan bu yana alternatifi bulunamamış ama şimdilerde ihmal edilen evimizi ihya etmekten yana bir farkındalık oluşturmaktır. Kadınların ve annelerin gönüllerindeki merhamet ışığına erkeklerin, babaların ve çocukların her zamankinden daha çok ihtiyacı var.” sözleri ile konuşmasını sonlandıran Başkan Gümrükçüoğlu, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Programın sonunda Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut ve TDV KAGEM Müdürü Nurcan Yavuzyiğit, “Toplumsal Alanda Kadın” başlığı özelinde yapılan çalışmaları Türkiye Diyanet Vakfı, KAGEM ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak önemsediklerini ve bu yönde bir vizyon ve söylemlerinin olduğunu belirterek KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’na teşekkür edip hediye takdim ettiler.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top