Ebru Aracı
Genç KADEM Başkanı

1993 yılında İstanbul’da doğan ARACI, 2011 yılında Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 2012 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde lisans eğitimine başladı.

2014 yılında İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü çift anadal programına, 2015 yılında ise İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk bölümü yandal programına başladı. 2018 yılı güz döneminde İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Anadal, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Anadal ve Hukuk yandal programlarından mezun oldu. Aynı üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Göç, Şehirleşme, Toplumsal Cinsiyet, Hukuk Sosyolojisi, İktidar, Güç konuları üzerine çalışmaktadır.

Eğitim hayatının bir döneminde International University of Sarajevo’da History of Religion: Major Faith Traditions ve History of Religion: Christianity and Contemporary derslerini aldı.

2014 yılında Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gençlik Komisyonu üyesi olan Ebru ARACI aynı zamanda Kadın ve Demokrasi Derneği Gençlik Komisyonu Genel Sekreterliği görevini ve üniversite kulüpleşme sorumluluğunu birlikte yürüttü. Akabinde Genç KADEM STK’lar Arası İletişim Sorumlusu görevini yürüten ARACI, hali hazırda Genç KADEM Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Eğitim-öğretim hayatı devam ederken çeşitli etkinlik ve organizasyonlarda yer alan ARACI, 2014-2017 yılları arasında İstanbul Şehir Üniversitesi Genç KADEM Kulübü kurucu başkanlığı görevini 3 yıl boyunca üstlendi.

2016 ve 2017 yıllarında düzenlenen I. ve II. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı’nda sırasıyla İslamofobi ve Göç konu başlıklarının raportörlüğünü üstlendi. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı W20 Zirvesi’nde uluslararası konuklara mihmandarlık yaptı. KADEM’in düzenlediği II. Kadın ve Adalet Zirvesi’nde salon sorumlusu olarak görev aldı. 2017 yılında Kapsamlı Ülke Analizi Panelinin ilki olan Latin Amerika panelini modere etti. 2018 yılında III. Uluslararası Öğrenci Gençlik Çalıştayı’nın koordinatörlüğünü üstlendi. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi’nde uluslararası konuk mihmandarları koordinatörlüğü yaptı. 28 Şubat Süreci ve Kadın, Toplumsal Cinsiyet ve Toplumda Kadına Biçilen Roller, Kadın Objektifinden Savaş, Gençler Soruyor Dr. Fatma Betül Sayan Kaya Cevaplıyor ARACI’nın koordinatörlüğünü yürüttüğü diğer programlar arasında yer almaktadır.

Eğitim-öğretim hayatı dışında siyaset ve kişisel gelişim alanlarında farklı üniversite ve kurumların eğitim programlarına katıldı. Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen AB Proje eğitimi, PAMER tarafından düzenlenen Siyaset Okulu ‘Kendimiz Kalmak’ eğitim programı bunlardan bazılarıdır. 2017 yılında TİKA’nın Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Makedonya’ya gitti. 2018 yılı yaz döneminde SETA (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) tarafından düzenlenen SETA Washington D.C. eğitim programına katıldı.

Siyasi hayatına 2017 yılı Ağustos ayında Adalet ve Kalkınma Partisi Ümraniye Asil Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan ARACI, 2018 yılı Nisan ayı itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı- İlçe Sekreteri olarak devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce ve orta derecede Arapça bilen ARACI aynı zamanda Fransızca öğrenmektedir.