KADEM Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu, Hayat Boyu Eğitim Derneği ile Edirne İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü nün İşbirliği’nde “Medeni Kanunda Aile Hukuk ve Kadının Hakları” eğitimi verdi.  

Merkezi Edirne’de bulunan Hayat Boyu Eğitim Derneği ile Edirne İl Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün işbirliğinde Medeni Kanunda Aile Hukuk ve Kadının Hakları semineri düzenlendi. KADEM Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu, seminere konuşmacı olarak katıldı.

Geniş bir kitlenin katılım gösterdiği Edirne Deveci Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde, Hacıbektaşoğlu, eski Medeni Kanun ile Yeni Medeni Kanun karşılaştırılması yaparak  temel aile kurumuna yönelik her iki kanunda nasıl düzenlemeler olduğu, kadının ve erkeğin aile içindeki hakları ve görevlerinin nasıl ve ne şekilde belirlendiği, kadın ve erkek arasındaki eşitlik sorunun nasıl çözüldüğünü anlattı.

Yeni medeni kanunda ailenin korunmasına ilişkin en önemli değişikliklerin aile konutuna ve evlilik birliğinde geçerli olan mal rejimine ilişkin olduğunu belirten Hacıbektaşoğlu, özelikle bu iki düzenlemenin aile birliği için önemine dikkat çekti. Hacıbektaşoğlu, katılımcıları aile konut şerhinin prosedürleri, yürürlükte bulunan mal rejiminin edinilmiş mallara katılma rejiminin sağladığı imkanlar ile 6284 sayılı ‘Ailenin Korunmasına İlişkin Kanun’a vurgu yaparak kadına ve çocuklara yönelik şiddetler ike kamu kurumlarının bu husustaki görev ve sorumlulukları hakkında bilgilendirdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top