Emine Erdoğan Hanımefendi, Uluslararası Disiplinler Arası Kadın Araştırmaları Kongresi’nin Açılış Töreninde Konuştu

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 2. Uluslararası – Disiplinler Arası Kadın Araştırmaları Kongresi’nin açılış töreni, 11 Aralık Cuma günü Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. Kongrenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi gerçekleştirdi.

Kadınsız yönetim, kadınsız siyaset, kadınsız sanat bütün toplum için eksikliktir”

Konuşmasında bu tür organizasyonların sayısının artması gerektiğini dile getiren Hanımefendi, “Umuyorum ki bu kongre, kadın konulu çalışmalar için yeni başlangıçlara vesile olur. Ülkemizde ve dünyada yaşanan kadın sorunlarına yeni reçeteler sunar. İkincisi düzenlenen bu kongre aynı zamanda, sivil toplum ve üniversite işbirliği konusunda diğer kurumlarımıza örneklik teşkil edecek güzel bir girişimdir. Kadınsız yönetim, kadınsız siyaset, kadınsız sanat bütün toplum için eksikliktir. Ama daha da önemlisi adaletsizlik ve haksızlıktır.” dedi.

KADEM ve Sakarya Üniversitesi kadın çalışmaları konusunda yapmış olduğu işbirliğini kayda değer bulduğunu ifade eden Hanımefendi, “Kadın Araştırmaları’nın kapsamını genişletmek bu süreçleri hızlandıracaktır. Disiplinlerarası yaklaşımlarla bütüncül bir bakış açısı yakalamak gerekir. Böylece kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik hayata, bilim ve sanat faaliyetlerine aktif bir şekilde katılmaları mümkün olabilecektir. Bir toplumun temel gelişmişlik göstergesi, her bireyin zihinsel faaliyetleri ve yeteneklerini kullanmalarına fırsat verilmesidir.” dedi.

Kongre çıktıları kadın hakları politikaları için yol gösterici olacak.

Organizasyona ev sahipliği yapan KADEM Başkanı E. Sare Aydın Yılmaz, açılış konuşmasında Dünya İnsan Hakları Günü’ne atıfta bulunarak kadının insan haklarına vurgu yaptı. Yılmaz, kadının akademiden siyasete, ekonomiden karar alma mekanizmalarına ve medyaya, toplumsal hayatın her alanında aktif olarak bulunmasına imkân tanınması gerektiğinin altını çizerek “bunu sağlamanın yolu da elbette kadın haklarına bilincine ve duyarlılığına sahip olmaktan ve tüm bu alanlara toplumsal cinsiyeti içeren bakış açısını yerleştirmekten geçiyor.” Yılmaz, kongrede kadınların güçlendirilmesine yönelik yapılacak analizler ve sunulacak çözüm önerilerinin, kadın hakları ekseninde etkili politikaların üretilmesine için yol gösterici olacağını ifade etti.

Açılış töreninde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yanı sıra Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve SAÜKAM Müdürü Prof. Dr. Nurgül Keser de katılımcılara hitap ederken  İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, ve Azerbaycan Parlementeri Ganira Paşayeva gibi önemli isimler de açılış töreninde hazır bulundu.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top