‘İmam Hatiplere Hakaret’ Davasında
Gazeteci Erol Mütercimler’e
10 Ay Hapis Cezası!

Gazeteci Erol Mütercimler, 7 Eylül 2020’de katıldığı bir TV programında İmam Hatip Okulu öğrencilerini ve mezunlarını “sahtekârlık, sapıklık ve ahlaksızlık” ile suçlamış, bunun üzerine hakkında 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

İmam Hatip öğrenci ve mezunlarını itibarsızlaştırma ve kutuplaştırma çabası içinde, bugünün Türkiye’sinde çok sayıda saygın ismi mezun etmiş bir kurumun mensuplarını, nefret ve düşmanlık dolu bir dille itham edip töhmet altında bırakan sanık Erol MÜTERCİMLER ’in “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan cezalandırılması talep edilmişti.

Önceki duruşmalarda olduğu gibi bugün görülen son duruşmada da sanık Erol Mütercimler, İmam Hatiplilere hakaret etmediğini, böyle bir kastı olmadığını, uzun süren bir yayın sırasında bazı cümlelerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürerek suçsuz olduğunu iddia etti. Sanık avukatları davanın siyasi olduğunu savunarak sanığın beraatını talep etti.

Avukatları dinleyen mahkeme, Erol MÜTERCİMLER hakkındaki suç unsurlarının oluştuğuna kanaat getirdiğini belirterek ‘Halkın bir kesimini sosyal sınıf, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama’ suçundan 10 ay hapis cezasına hükmetti ve cezanın ertelenmesine karar verdi.

Sanık Erol MÜTERCİMLER ’in şahsında, nefret suçlarına ilişkin bu ve benzeri ifadelerin tekrar etmemesi, kamuoyunda farkındalığın artması hususunda bu cezanın kamu vicdanını rahatlattığını ifade etmek isteriz.

KADEM olarak, Erol MÜTERCİMLER davasında olduğu gibi değerlerimize yönelik her türlü ayrımcılık, aşağılama ve hakarete engel olmak üzere mücadelemize yılmadan devam edecek, nefret suçlarının ve bu suçu işleyenlerin takipçisi olacağız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KADEM, (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top