Erol Mütercimler Davası Hakkında Kamuoyu Açıklaması 

Katıldığı bir TV programında, İmam Hatip Okulu öğrencilerini ve mezunlarını “sahtekarlık, sapıklık ve ahlaksızlık” ile suçlayan Erol Mütercimler, yaşadığımız toplumun bir kesimine karşı duyduğu, kin, nefret ve önyargıyı provakatif bir dille ortaya dökmüştür.  Erol Mütercimler’in İmam Hatip Lisesi öğrenci ve mezunlarını itibarsızlaştırmaya dönük bu çirkin sözleri sadece yalan değil, aynı zamanda yürürlükteki yasalarımız uyarınca da suçtur.

İmam Hatip Okulları, Türk eğitim mevzuatına uygun olarak kurulmuş, yıllar içinde pek çok mezun vermiş, ülkemizin diğer eğitim kurumlarıyla aynı hukuki statüye sahip kurumlardır. Ağırlıklı olarak mütedeyyin ve muhafazakar ailelerin tercih etmesi nedeniyle uğradığı bu çirkin hakaret kabul edilemez.

Halkımızın sahip olduğu değerleri hor ve hakir gören zihniyetin dışa vurumu olan bu tavır, toplumdaki huzur, uzlaşı ve sağduyu iklimini hedef almanın yanı sıra, İmam Hatip okullarında okuyan ve mezun olan herkesi toptan suçlu olarak göstermiştir. Nefret dolu söylemler bu bakımdan da bir hak ihlalidir. Kamuoyunun, nefret suçlarına ilişkin duyarlılığını ve farkındalığını artırma konusunda medyaya önemli görevler düşmekte iken bu şahsın ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında kullandığı ifadelerin veriliş biçiminin nefret suçlarının toplum nezdinde yaygınlaşmasına sebebiyet vereceği de açıktır. Aynı zamanda TCK 216. Maddesinde tanımlanan, halkın bir kısmına karşı sosyal sınıf ve farklılıklara dayanarak alenen basın yoluyla aşağılama suçu da oluşmuştur.

Sahibi olduğumuz medeniyetimizin temel dayanağı iyiliği emretmek ve kötülükten sakınmayı amaçlayan İmam Hatiplerimizin itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz.

KADEM olarak, değerlerimize karşı ayrımcılık, aşağılama ve hakaretlere engel olmak üzere mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

KADEM (Kadın ve Demokrasi Derneği)

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top