FATMA DİLARA ASLIHAN DAVASI
KAMUOYU AÇIKLAMASI

16 yaşındaki lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan, geçtiğimiz şubat ayında başörtülü olduğu gerekçesiyle bindiği minibüste bir kadın tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı. İnsan onuruyla bağdaşmayan, cinsiyet temelli tezahür eden bu tür şiddet olaylarında, bu kez failin bir kadın olması hepimizi büyük bir hüsrana uğrattı. Şiddetin hiçbir gerekçesi, bahanesi ve telafisi olamaz. KADEM olarak, meseleye salt kadın ve cinsiyet odaklı değil, insan olmak ve insan hakları kapsamında baktığımızı bir kez daha dile getirirken, bir hak ihlali olan şiddetin cinsiyeti olmadığını düşünüyor ve herkese karşı her türlü şiddete hayır diyoruz.

Anayasamızda güvence altına alınan kişinin temel hak ve hürriyetlerine karşı yapılmış bu saldırı, açıkça kendinden farklı düşünen kişilere tahammül edememe gibi hastalıklı bir düşünce yapısıdır. Bu düşüncelerle sadece kendi savunduklarını doğru olarak gören ve bundan hareketle davranış şekli geliştiren kişiler, ülkemizdeki huzur ortamına da kastetmektedir.

Kadına yönelik şiddete karşı ülkemizde yapılan çalışmaların etkin bir şekilde sürdürüldüğü bir ortamda, kendini ifade etme şekli olarak başörtüsünü seçmiş genç bir kızın; düşünce özgürlüğü ve demokrasiyi bu şekilde tecrübe etmesi ülkemizin geleceği açısından da endişe vericidir. Bugün kendi fikirlerinden dolayı saldırıya uğradığını ve kısıtlandığını düşünen gençlerimizin, ülkesine karşı aidiyet duygusuyla ve vatanına yararlı olma isteğiyle yol alması mümkün değildir. Ülkemizi temelinden sarsan bu yobaz zihniyetten, yine ülkemizin menfaati için bir an önce çıkılması gerektiği aşikârdır.

Üzerinde yaşadığımız topraklar yüzyıllardır birbirinden farklı dil, din, renk ve kültüre ev sahipliği yaparak farklılıkların birlikte var olabileceğini göstermişken son yıllarda ortaya çıkan “kendin gibi olmayanı dışla” düşüncesiyle artan şiddet olayları medeniyetimize de ters düşen bir yaklaşımdır. 16 yaşındaki Fatma Dilara Aslıhan’a karşı işlenen bu nefret suçu sahip olduğumuz değer ve kültüre karşı da işlenmiş bir suçtur. Bizler KADEM olarak, Fatma Dilara nezdinde tüm kadınlara yapılmış bu alçak şiddet eylemini kabul etmiyor ve hak arayışında yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyu önünde ilan ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top