Fatma Dilara Aslıhan Yiğit Davası
Kamuoyu Açıklaması

Lise öğrencisi Fatma Dilara Aslıhan Yiğit, geçtiğimiz yıl şubat ayında tercih ettiği kıyafet seçiminden dolayı bindiği minibüste bir kadın tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Hayatı yeni tanıyan, düşünceleri olgunlaşma evresinde olan genç bir bireyin, yüzeysel bakış açısı ve yaklaşımla bu tarz bir şiddet olayına maruz kalmasını üzüntü ile karşıladık.

Bireyin en temelde yaşamını tehdit eden ve toplumsal hayata katılımına engel olan şiddet, yalnızca kadınları değil bir bütün olarak toplumu da olumsuz etkilemesi açısından çok boyutlu sosyal bir sorundur. Fatma Dilara’nın hür iradesiyle karar verdiği kıyafet seçiminden dolayı şiddete maruz kalması ülkemizin geleceği açısından da endişe vericidir. Genç bireylerin fikir ve kişiliklerinin oluştuğu yaşlarda hürriyet ve özgürlükleriyle ilgili bu tarz saldırılara uğramaları toplumsal açıdan da son derece tehlikelidir.

Ulusal ve uluslararası arenadaki düzenlemelere rağmen neredeyse her ülkede bir sorun olarak karşımıza çıkan şiddet; çok yönlü, bütüncül, kapsayıcı plan ve politikalarla toplumsal düzeyde ortak ve kararlı bir mücadeleyi gerektirmektedir.

Bizler KADEM olarak, Fatma Dilara’ya karşı işlenen bu nefret suçunun karşısında olduğumuzu ve davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı, farklı yaşam biçimlerine karşı işlenen her türlü şiddete karşı mücadelemize devam edeceğimizi tekrar ifade etmek istiyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top