Filistin  için Düzenlenen Oturma Eylemine Katıldık

Zulme Sessiz Kalmayacağız…

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Eminönü Meydanı’nda üç gün süren bir oturma eylemi düzenledi.

KADEM’in de aralarında bulunduğu 39 sivil toplum kuruluşundan kadınlar, Gazze’deki soykırım yapan İsrail’e tepkilerini Eminönü Meydanı’nda dile getirdi.

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM yönetici ve çalışanları Filistin için organize edilen oturma eylemine destek verdi.

KADEM-oturma-eylemi

Eylemin ilk günü alana gelen Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, İsrail’in Gazze’de, hastanelerde, okullarda masum insanları, kadınları ve çocukları hedef alarak öldürdüğünü, bunun 75 yıldır devam ettiğini ve böylesine acımasız bir katliamın hiçbir bahanesi olamayacağını söyledi.

İsrail’in masum Filistin halkına karşı adeta Nazi zulmünü yaşattığını ifade eden Bayraktar, İsrail’in Filistin topraklarını işgal ederek insanların evlerini ellerinden aldığını, eğitim, sağlık, seyahat, inanç özgürlüğü gibi her türlü haklarını gasp ettiğini kaydetti.

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi öncülüğünde kadın sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte alanda toplandıklarını dile getiren Bayraktar;

“Batı’da yaygın olarak Müslüman coğrafyaların kadın hakları söylemi üzerinden hedef alındığını görürüz. Türkiye’de masumları hedef alan PKK’lı terörist kadınların özgürlük savaşçıları olarak yüceltildiğini görürüz. Gözümüzün önünde Filistin’de yıllardır ağır silahlı İsrail askerlerinin karşısında çıplak elleriyle, kocaman yürekleriyle El-Aksa’yı korumaya çalışıp, evlerini, İsrail tarafından öldürülen bebeklerini korumaya çalışan, bütün zorluklar karşısında dimdik ayakta durabilen o kahraman Filistinli kadınları görmezler. Haklarını konuşmazlar. Bizler bugün Türkiye’deki kadın sivil toplum kuruluşları olarak Filistinli kadınların, çocukların ve Filistin’in yanında olduğumuzu haykırmak için buradayız. Tüm insanlığı da bu trajediye karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.” Dedi.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu da eşi ve çocuklarıyla birlikte eyleme katıldı. Gümrükçüoğlu, alandaki basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tüm kadınlarla birlikte Filistin halkının yanında olduklarını söyleyerek, bütün dünyayı bu zulme karşı ses vermeye çağırdı.

filistin-icin-eminonundeki-oturma-eylemine-katildik-KADEM

KADEM YK Başkanı Gümrükçüoğlu açıklamasında;

“Burada olma amacımız, Filistinlilerin yanında olduğumuzu göstermek. Oradaki insanlık dramını dünyaya haykırmak. 75 yıldır süren bir işgal var. Savaşın da bir hukuku var. Sözleşmeler, anlaşmalar, hukuk ortada aslında. Herkes için geçerli olan hukuk, maalesef İsrail Devleti için geçerli olmuyor. Bu hepimizi çok derinden sarsıyor. Bugün dünyaya baktığımız zaman İngiltere’den, Amerika’dan Avustralya’ya, Fas’tan Ürdün’e kadar pek çok ülkede protesto gösterileri görüyoruz. Bu gerçekten ümidimizi arttırdı. Artık biz burada Müslüman, Hıristiyan ya da Yahudileri değil, insanlığı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bebeklerin ölmemesi için, inşallah bu zulüm ve saldırılar durur ve her iki taraf için de adil bir barış süreciyle, olması gereken sona ulaşılır diye ümit ediyoruz. Çoluk çocuk hepimizin burada olma amacı, Filistin’in yanında olduğumuzu bütün dünyaya göstermek.”

Gümrükçüoğlu sözlerini “İsrail’in insanlık dışı saldırılarına karşı, Filistinlerin yanında olmaya devam edeceğiz.” diyerek sonlandırdı.

Üç gün boyunca farklı etkinliklerle süren oturma eyleminde, 39 sivil toplum kuruluşunun organizasyonuna yerli ve yabancı basın da yoğun ilgi gösterdi.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top