Gaziantep Genç KADEM, Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Düzenledi

28 Eylül 2019, İstanbul

KADEM Gaziantep Gençlik Komisyonu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla bağımlılıkla ilgili çalıştay düzenledi. Gizem Doğan Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya; Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gençlik Spor İl Müdür Muzaffer Özbay, KADEM Gaziantep Temsilcili Sabiha Doğan ile birçok kurum müdürü katıldı.

13 ilden yaklaşık 80 gencin katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda; madde-alkol bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, alışveriş-tüketim bağımlılığı, duygusal bağımlılık ve oyun-teknoloji bağımlılığı konuşuldu.

Çalıştayda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül; bağımlılığın sadece gençlerin meselesi olmadığını tüm toplumun meselesi olduğuna dikkati çekerek, “Bağımlılık denilince akla ilk uyuşturucuyla mücadele geliyor. İnsanlara en kolay gelen yöntem, ‘Polis sayısı artsın, polis sokak başlarını tutsun, uyuşturucu gündemimizden çıksın.’ Bir şeyi görmemek, bir şeyi yok saymak, onun olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir şey yok. Bunun sebeplerine eğilmemiz lazım” dedi. Gençleri merkeze koyarak sorunları tartıştıklarını söyleyen Gül, “İlkokuldan itibaren çocuklarımızın karar merciinde olsun diye gençlik meclislerini kurduk. Özgüveni olmayan, ‘hayır’ diyemeyen çocukların ve gençlerin bağımlılıktan kurtulma şansı yok. En büyük sıkıntımız, kendisinin yapmadığını çocuklardan beklemektir. Bu doğru bir yaklaşım değil, çocuklarımız düzgün olsun, kitap okusun, iyi olsun istiyoruz. Özellikle çocuklarımızın anaokulundan itibaren spor yapmasıyla birlikte hareket etme birlikte paylaşma gibi toplumsal kültürü oluşturarak onları hayata alıştırmamız gerekiyor” dedi.

“Gençlerimizin sorunlarına eğilebilmemiz için onları dinlememiz gerekiyor”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Gençlerin, koruyucu ve önleyici tedbirler hususuna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü her kötü sonucu değiştiren yaklaşım burada yatıyor. Dünya hızla değişiyor. Gençlerimizin sorunlarına eğilebilmemiz için onları dinlememiz gerekiyor. Sizin bakış açınızla çözüm üretmek gerekiyor” dedi.

KADEM Gaziantep Temsilcisi Sabiha Doğan yaptığı konuşmada; çalıştay için çok heyecanlı bir hazırlık süreci yaşadıklarını belirterek, “Şimdiye kadar birçok etkinlik ve projede yer aldık. Fakat gençlik çalıştayı bizim için çok daha anlamlıydı. Biz gençlik çalıştayını ilan ettiğimiz zaman o kadar çok başvuru oldu ki kimi ne şekilde eleyeceğimize karar vermek bir hayli zaman aldı. Demek ki bağımlılıkla ilgili gençlerimizin bir araya gelerek konuşması gerekiyor” diye konuştu.

KADEM Gaziantep Gençlik Komisyonu Başkanı Betül Sena Tatar konuşmasında; “Ayakları üzerinde duran ve geleceğe daha emin adımlarla yürüyen bir Türkiye’nin yarına emanetleri biz gençleriz. Bu nedenle toplumun her konusuyla ilgilenmeliyiz ve beraberinde çözüm odaklı düşünerek problemlerimize son vermeliyiz. Biz gençlerin yaş, cinsiyet ve ırk gözetmeksizin her alanda fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu yüzden son dönemlerde karşımıza çıkan bağımlılık konusunu gençlerin gözünden incelemek istedik” dedi.

Çalıştay sonunda çıkan bildiriler okunup hatıra resmi çektiren Genç KADEM’liler desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür etti.

Yazıyı Paylaşın!

Son Haberler

Bültenimize Abone Olun!

Bizi Takip Edin

Go to Top